Přeskočit na obsah

Kvalita je konkurenční výhodou

Unikátem letošní konference bylo, že se 18. března v prostorách Clarion Congress Hotel Prague poprvé od zavedení reformních změn sešli k diskusi zástupci všech hlavních hráčů zdravotního systému – ministerstva zdravotnictví, poskytovatelů zdravotní péče, zdravotních pojišťoven i Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Prezident asociace CzechMed Ing. Tomáš Vican, MBA, nabídl při zahájení úvahu o českém zdravotnictví v makroekonomických souvislostech. “Co bude hnacím motorem české ekonomiky za nějakých patnáct či dvacet let?” položil Ing. T. Vican otázku. “Průmyslová výroba to pravděpodobně nebude, protože se dá očekávat, že nadnárodní korporace tou dobou již přenesou své provozy za levnější pracovní silou do Asie. Čím tento výpadek budeme moci nahradit? Na zemědělství se nelze spoléhat, jeho produkce a tím i význam klesá již dlouhodobě, a to v celé Evropě. Dominantním oborem české ekonomiky se určitě nestane finančnictví, protože v ČR není ani takový kapitál, ani takové zázemí jako např. ve Švýcarsku. Protože nemáme moře ani velehory, nelze spoléhat ani na to, že bychom žili z turistického ruchu. Proč by tedy nemělo v budoucnu být stěžejním oborem české ekonomiky právě zdravotnictví? Proč by nemohlo být v celoevropském měřítku vnímáno jako naše konkurenční výhoda? K tomu je však třeba vytvořit takový servis a standard služeb, díky němuž by se zdravotnická zařízení v ČR stala atraktivními pro movité klienty ze zahraničí,” zakončil Ing. T. Vican.

Odborný pohled a selský
rozum se nevylučují

Na své konferenci zveřejnila asociace CzechMed také svůj poziční dokument k reformě ve zdravotnictví. Podporuje v něm nynější legislativní změny, které ve svém souhrnu přispívají k odstraňování bariér pro zavádění moderních a inovativních řešení léčby.

Hlavním cílem všech změn musí být podle CzechMed dostupnější kvalitní péče pro pacienta. Proto usiluje o:

* jednodušší zavádění inovativních zdravotnických prostředků a technologií do praxe,

* informované pacienty, kteří se tak mohou aktivně podílet na své léčbě,

* legislativní prostředí, které uznává zdraví jako celospolečenskou hodnotu.

Asociace CzechMed zároveň upozorňuje na to, že některé změny prosazované ministerstvem zdravotnictví by mohly vyústit ve snížení kvality péče. “V důsledku nepromyšleného postupu v úpravě legislativy by se mohlo stát, že se zhorší nebo výrazně zbrzdí přístup lékařů a pacientů k inovacím,” upozorňuje poziční dokument.

Příkladem, o kterém na konferenci hovořil Ing. T. Vican, může být tzv. vlhké hojení. Zastaralá legislativní úprava vytváří bariéru pro zavádění léčby, která je z pohledu pacienta příjemnější a efektivnější, a z pohledu financování zdravotního systému dokonce levnější. Systém úhrad totiž preferuje cenově levnější zdravotnické prostředky, které ovšem znamenají delší dobu terapie. Celkové náklady na vyléčení pacienta pak převýší výdaje za jednorázově dražší prostředky, u nichž je ale doba aplikace řádově o měsíce až roky kratší.

“Měl by tedy zvítězit odborný pohled, ekonomická rozvaha a zdravý selský rozum,” apeluje CzechMed v pozičním dokumentu. “Na efektivitu léčby a péče o pacienty je třeba pohlížet z hlediska celkových nákladů na léčbu a ne jednotkově nejnižších cen konkrétních materiálů. Právě ty jsou většinou synonymem pro nekvalitní zdravotní prostředky, které léčbu, a tím i zdravotní problém pacienta, prodlužují nebo komplikují, čímž se jejich používání stává neefektivním. Je proto potřebné, aby legislativa nastavila systém, který preferuje efektivní kvalitu v péči o pacienta.”

 

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 9/2008, strana B4

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené