Kvalitní diagnostika je nástrojem prevence
Na to, co vedlo společnost Medicon k rozšíření přístrojového parku, se MT zeptala jejího předsedy představenstva a generálního ředitele dr. Ing. Radka Klimenta, MBA.
MT: Finančně nákladné diagnostické přístroje si obvykle pořizují velká zdravotnická zařízení. Proč jste se rozhodli zakoupit magnetickou rezonanci a počítačový tomograf právě na své pracoviště, zejména uvážíme-li, že jste ve spádové oblasti Fakultní Thomayerovy nemocnice?
Společnost Medicon provozuje Polikliniku Budějovická, která ročně ošetří na 300 000 pacientů, a rovněž polikliniku Zelený pruh, jež ošetří dalších 65 000 nemocných za rok. Obě leží v bezprostřední blízkosti a zcela pokrývají medicínské ambulantní spektrum odborností poliklinik, včetně akreditovaného screeningového centra a onkologického stacionáře. Naším cílem je tedy poskytovat kvalitní komplexní zdravotní péči veřejné služby v poliklinickém ambulantním gigantu, přesahujícím velikostí hranice ČR, jehož role je v rámci Prahy a jejího blízkého okolí nezastupitelná.
Jestliže je současná medicína postavena na rychlé a úplné diagnostice, v ambulantním sektoru to musí platit zejména. Cesta k rychlé a kvalitní diagnóze stojí na promyšleném diagnostickém algoritmu a navazující optimální diagnostické trajektorii – bez časových prodlev, bez duplicitních nebo nepřínosných vyšetření.
Ekonomické úvahy nejsou tedy vždy základním rozhodovacím kritériem pro pořízení nových zařízení, i když neočekáváme, že by v budoucnu využívání nových modalit bylo ztrátové. V rámci zdravotní péče sice existují ztrátové odbornosti, naše polikliniky jsou ale komplexními zařízeními. Na tom je naše role jako poskytovatele zdravotní péče postavena.
Pokud se týká Thomayerovy nemocnice, myslím si, že diagnostické přístroje jsou ve velkých zdravotnických zařízeních zcela vytíženy vlastními hospitalizovanými pacienty.
MT: V čem spatřujete hlavní přínos nových přístrojů pro pacienty i zdravotníky?
Instalace modalit MR a CT na Poliklinice Budějovická přinese především zkrácení čekací doby na vyšetření – a to nejen v rámci nejdynamičtěji rostoucí městské části Prahy. Z hlediska relevantních rizik jde vyjma zkvalitnění diagnózy o tento cíl především. S vedením Thomayerovy nemocnice máme korektní partnerské vztahy a zkrácení čekací doby na vyšetření je naším společným zájmem i v jiných oblastech.
MT: Podařilo se vám přesvědčit zdravotní pojišťovny, aby hradily výkony?
S ohledem na úlohu poliklinického komplexu Medicon v rámci zdravotní péče nebylo pro zdravotní pojišťovny zdůvodnění naší žádosti žádným překvapením. S již dříve prezentovanou strategií rozvoje zaměřenou na zkvalitnění a komplexnost zdravotní péče se tento krok spíše očekával.
Pro zdravotní pojišťovny je totiž kvalitní diagnostika především nástrojem prevence. A ta je v konečném důsledku vždy méně nákladná než řešení důsledků v pozdních fázích nemoci. Užití modalit MR a CT neznamená pro pojišťovny absolutní nárůst výkonů, neboť se často jedná o náhradu jiné „klasické“ diagnostiky. V duchu této logiky jsme se u zdravotních pojišťoven tedy setkali s pochopením a mohu říci, že i se vstřícností.
MT: U kterých pacientů najdou nové modality své největší uplatnění?
Přístroje byly pořízeny pro ambulantní pacienty. Je dobré si připomenout, že kvalitativní vývoj, který zaznamenala zobrazovací diagnostika v posledních 15 letech, následně znamená přiblížení těchto možností k nemocnému, tedy do ambulantní sféry. Samozřejmě největší část klientely budou tvořit naši vlastní pacienti, kteří se zatím vyšetřují, kde to jde, nejen v oblasti Prahy 4. Naše odborné týmy budou postupně provádět spektrum veškerých požadovaných vyšetření.
Vzhledem k mimořádné dostupnosti polikliniky na Budějovické přímo u stanice metra předpokládáme, že se o vyšetření u nás budou zajímat i odborníci a pacienti z ostatních částí Prahy. Všem se budeme snažit vyhovět termínem, ale především kvalitou vyšetření.
Zdroj: