Přeskočit na obsah

LabTestsOnline již také v češtině

Originál příručky LabTestsOnline vznikl teprve před sedmi lety v Americe, ale díky velké popularitě (měsíčně se na tento portál přihlásí více než 1,6 milionu návštěvníků) se již dočkal překladu do mnoha jazykových verzí, mimo jiné do italštiny, němčiny, španělštiny, maďarštiny a polštiny. V těchto případech, stejně jako u české verze, se však nejedná o prostý překlad, ale zasazení jednotlivých pojmů do kontextu, který je srozumitelný v dané zemi. „Na internetu dnes najdeme na různých místech mnoho různých informací o laboratorních vyšetřeních různé kvality. Jejich vědecká hodnota ale není nijak garantovaná. Informace, které mohou zájemci nalézt na portálu LabTestsOnline, nejen strukturovaně vysvětlují principy těchto vyšetření, ale jsou na rozdíl od ostatních garantované naší odbornou společností, která je zárukou toho, že zde nebudou prezentovány účelové dezinformace. Odvážím se tvrdit, že LabTestsOnline odráží mezinárodní standardy laboratorních testů a odborných doporučení vznikajících na základě nejnovějších výzkumů a lékařských studií,“ říká prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., předseda České společnosti klinické biochemie ČLS JEP.

Téměř stovka hesel již v češtině

Česká verze obsahuje k dnešnímu datu překlad 98 vyšetření z celkových 244 uvedených v originální databázi. Kromě základních informací o daném vyšetření (proč a kdy se nechat vyšetřit, jaký druh biologického materiálu se pro testy používá a jak se odebírá), se zájemci v příručce dozví, jaký parametr se při testech vyšetřuje, k čemu jeho interpretace slouží, popř. zde naleznou odpovědi na často kladené otázky související s daným vyšetřením. „V příštím roce máme v plánu přeložit dalších 100 hesel a vytvořit slovníček nejčastějších pojmů. Následně nás čeká dokončení překladu celé databáze a pravidelná aktualizace jednotlivých vyšetření,“ prozrazuje plány do budoucna prof. MUDr. Jaroslav Racek, DrSc., předseda Národní koordinační komise LabTestsOnline.cz a současně přednosta Ústavu klinické biochemie a hematologie LF UK a FN v Plzni.

V pozadí, přesto nepostradatelná

Laboratorní vyšetřování pomocí in vitro diagnostiky je důležitým diagnostickým nástrojem v prevenci zachycení příznaků různých chorob, při určování včasné diagnózy a monitoringu úspěšnosti léčení a zároveň přispívá k optimalizaci nákladů zdravotní péče. Přestože je laboratorní medicína poněkud v ústraní ve srovnání s ostatními odbornými společnostmi, její pravý význam dokládá skutečnost, že 70 až 80 % všech klinických rozhodnutí je učiněno na základě posouzení výsledků laboratorních vyšetření.

Na vytvoření české verze portálu LabTestsOnline.cz se spolu s Českou společností klinické biochemie ČLS JEP podílela i Česká asociace výrobců a dodavatelů diagnostik in vitro (CZEDMA). „Jako zástupci výrobců in vitro diagnostiky se o nových možnostech laboratorních testů dozvídáme jako první, často vznikají v našich výzkumných centrech. Ke škodě pacientů se však někdy stává, že jsou nové testy prověřeny předními lékaři celého světa, přednáší se o nich na mezinárodních symposiích, píše se o nich v odborných časopisech, ale běžný lékař se v nich špatně orientuje, protože je zahlcován neutříděnými informacemi. Věřím, že se LabTestsOnline stane přehlednou knihovnou dostupnou každému, kdo používá počítač, a že se využívání laboratorních testů zefektivní ve prospěch pacienta i jeho ošetřujícího lékaře,“ konstatovala při prezentaci portálu LabTestsOnline ing. Lenka Nováková, členka Národní koordinační komise LabTestsOnline.cz a současně předsedkyně společnosti CZEDMA.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené