Přeskočit na obsah

Léčba emfyzému pomocí umělé chlopně

Novou léčebnou metodu pro nemocné s těžkým plicním emfyzémem používají lékaři v Nemocnici Na Homolce. Spočívá v implantaci speciálních jednosměrných umělých chlopní do bronchu. Chlopně jsou tvořeny nitinolovou kostrou ve tvaru deštníku potaženého eleastomerem. Díky tomu je zařízení dobře ukotvitelné v ideální pozici, zároveň však i snadno odstranitelné flexibilními klíšťkami. Vzduch odchází po okrajích chlopně, ale nemůže procházet proximálně. Sekrece se volně pohybuje směrem k centrálním bronchům, nikoli však do periferie.

"Minulý týden jsme provedli úspěšně tento zákrok již čtvrtému pacientovi," uvedl vedoucí lékař zdejšího Centra plicní endoskopie MUDr. Jiří Votruba. "Metoda je oproti klasickému chirurgickému zákroku, při němž se nemocnému odstraní část postižených plic, mnohem šetrnější a méně riziková.

Výhoda je také v tom, že pokud chlopeň nefunguje v organismu správně, dá se bez problému odstranit," vysvětluje MUDr. Votruba s tím, že největší efekt léčby se dostaví za tři až čtyři měsíce po zavedení chlopně. Chlopeň o velikosti přibližně jednoho centimetru se zavádí pacientovi do bronchu v lokální anestezii, zákrok trvá nejdéle hodinu a lze jej provádět ambulantně. Výsledky jsou zatím velmi dobré.

"Všem pacientům, kteří u nás výkon podstoupili, se dechové potíže výrazně zmenšily," uvedl MUDr. Votruba.

Uvedený zákrok provádí Nemocnice Na Homolce zatím jako jediná nejen v ČR, ale i ve střední a východní Evropě. "Ne každý nemocný s plicním emfyzémem je však pro tento výkon vhodný. Jeho indikace podléhá přísným kritériím a měl by o ní rozhodnout specializovaný lékař. Jednou z podmínek implantace chlopně je postižení převážně horního laloku plíce nemocného," upřesňuje vedoucí lékař.

K výkonu jsou indikováni pacienti, kteří mají HRCT ověřenou diagnózu heterogenního emfyzému s alespoň jedním kompletním hlavním interlobiem, věk 45 až 75 let, FEV1 < 40 % normálních hodnot, FEV1/FVC < 70 %, TLCO > 120 %, RV > 150 %, test šestiminutové chůze > 350 m a jsou nekuřáky minimálně tři měsíce před výkonem.

Lékaři z Nemocnice na Homolce se od začátku příštího roku chystají provést ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami pilotní studii této metody na 30 až 40 pacientech. Její výsledkyby měly podpořit snahu, aby tento zákrokpojišťovny vbudoucnu indikovaným skupinám nemocných hradily. Pacient nyní za výkon neplatí, náklady jdou z větší části na vrub nemocnice, pomáhají je hradit i příspěvky sponzorů.

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené