Přeskočit na obsah

Lékárny opět nabídnou základní školení v resuscitaci

Kampaň Nebojte se zachránit život pořádá Česká lékárnická komora už potřetí. Poběží od 9. do 15. září. Během této doby budou lékárníci v zúčastněných lékárnách připraveni poskytnout veřejnosti základní odborné školení v laické kardiopulmonální resuscitaci, v aplikaci adrenalinového autoinjektoru a zástavě masivního krvácení.

„Vážím si toho, že se i přes velké vytížení přihlásilo velké množství lékáren,“ uvedl prezident České lékárnické komory PharmDr. Lubomír Chudoba.

Neodkladná resuscitace je už tradiční součástí každého ročníku kampaně, ostatní dvě témata jsou letos nová.

Dnům pro veřejnost předcházela série 45 seminářů pro lékárníky a lékárnické asistenty se stejnou tematikou. Navíc na nich nechyběl nácvik práce s automatickým externím defibrilátorem. Těchto kursů se zúčastnilo 644 zdravotníků a za všechny tři ročníky už bylo proškoleno v první pomoci přes dva tisíce účastníků.

„Letos se kursů účastnila zhruba devítina aktivních lékárníků, pokud se nám podaří každoročně toto číslo udržet, budeme spokojeni,“ říká Chudoba. „Je nutné, abychom my, zdravotničtí profesionálové, procházeli pravidelným tréninkem. Jednak je důležité být odborně připraven, ale i pro překonání ostychu z poskytnutí pomoci, aby člověk nezpanikařil,“ myslí si prezident komory.

„Postupy první pomoci by měly patřit k základnímu vzdělání každého z nás,“ říká MUDr. Jiří Pokorný, Ph.D., lékař se specializací anesteziologie, resuscitace a urgentní medicína, odborný lektor se zaměřením na poskytování neodkladné péče, který má kursy pro lékárníky na starosti.

Kampaň Nebojte se zachránit život sponzoruje firma Teva Pharmaceuticals CZ. Podílela se i na vzniku instruktážních videí, určených zejména pro lékárníky, kteří si v nich mohou připomenout a oživit znalosti z kursu. K dispozici jsou na webu tevapoint.cz v sekci Edukace a kromě kardiopulmonální resuscitace se věnují dušení cizím tělesem.

Pokorný připomíná, že se základními znalostmi dokáže poskytnout efektivní první pomoc každý. Doporučené postupy pro laiky nejsou nic složitého. Zároveň platí, že vždy je prvořadá bezpečnost zachránce. „Bezpečnost není sobectví, bezpečnost zachránce musí být na prvním místě. Pokud mám někomu pomáhat, nemohu být mrtvý ani zraněný,“ zdůrazňuje Pokorný.

Kromě závažných stavů ohrožujících život jsou lékárníci v rámci kampaně připraveni poradit lidem i s ošetřením nejčastějších poranění, jakými jsou odřeniny, řezné rány, puchýře a popáleniny. Na webových stránkách Lékárnické kapky je zveřejněn přehled obvazových materiálů a dezinfekcí. Vysvětluje se v něm, jaký materiál je vhodný na různé typy poranění. Například při masivnějším krvácení doporučují kompresy z netkaného textilu, na čisté řezné rány a drobné odřeniny zas amorfní gely k vlhkému krytí.

Ze zásad správného ošetření rány viceprezident České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs zdůrazňuje ránu vždy vyčistit a vydezinfikovat. „Na způsob ošetření se můžete zeptat v jakékoli lékárně,“ uvádí Krebs a připomíná, že kromě toho 40 lékáren poskytuje odborné konzultace hojení ran na základě dvoudenního intenzivního kursu garantovaného lékárnickou komorou a pořádaného ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze. Kurs absolvovalo 202 lékárníků, umějí poradit například s obtížně se hojícími ranami.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené