Přeskočit na obsah

Lékařství ve stínu pyramid

"Jako lékař, archeolog, antropolog a paleontolog v jedné osobě jsem staroegyptským lékařstvím fascinován již téměř půl století," říká v předmluvě prvního ze tří svazků plánovaného třídílného kompendia jeden z autorů, Eugen Strouhal. Velkoryse pojaté dílo je zajímavé především tím, že zde poprvé čtenáři naleznou ucelené české překlady staroegyptských lékařských textů.

První svazek obsahuje texty chirurgické a texty věnované gynekologii, porodnictví a pediatrii. Jednotlivé překlady jsou doplněny podrobnými lékařskými komentáři a obecným vyhodnocením lékařských metod egyptského starověku. Nechybějí ani konkrétní příklady onemocnění a úrazů odhalené při vyšetřování staroegyptských mumií a kosterních pozůstatků.

 

Z jednotlivých kapitol uvádíme

Okouzleni krásou monumentální architektury a sochařství, živostí a harmonií barev nástěnných reliéfů a dokonale vypracovanými nejdrobnějšími předměty obdivujeme dnes technický um, trpělivost a vkus starých Egypťanů v dobách, kdy s výjimkou Mezopotámie žilo ostatní lidstvo v mladší době kamenné. Přitom většinou netušíme, že Egypťané vynikali také v jiných oblastech lidské tvořivosti, zvláště ve vědě. Do její sféry se v Egyptě dostalo i lékařství. (..... )

Řada antických filosofů, učenců a lékařů vyjádřila ve svých životopisech vděčnost za znalosti získané na praxi v Egyptě. Studium medicíny v zemích na březích Nilu pro ně znamenalo tu nejvyšší kvalifikaci a doporučení. ( ....)

Lékařství ve starém Egyptě jako první ve starověkém světě vytvořilo ucelený systém, který lze dešifrovat díky souboru dosud nalezených 13 lékařských textů. (.... )

Nálezy lékařských papyrů jsou jedinečným, v jiných kulturách neexistujícím a vpravdě nejdůležitějším zdrojem našich poznatků o staroegyptském lékařství. (... )

Lékařské papyry lze považovat za každodenní příručky po racionální rozhodování a praktické jednání lékařů. (.... ) Papyry představovaly nejen autoritu, ale současně i štít lékařů pro případ neúspěšné léčby. (.... )

Druhou funkcí lékařských svitků bylo jejich použití při výuce mladých adeptů medicíny. (.... ) Jednotlivé lékařské papyry mají různorodý obsah. Učební texty, soubory receptů, návody pro praxi a podobně se střídají s odbornými pojednáními, někdy převzatými z jiných citovaných spisů, které se nezachovaly. ( ....) Všechny texty, jimiž se budeme zabývat, jsou psané hieratickým písmem a pocházejí z doby Střední a Nové říše. (.... )

První díl Lékařství starých Egypťanů jsme se rozhodli zahájit pojednáním o staroegyptské chirurgii, protože z našeho pohledu představuje vrchol snahy dávných lékařů přiblížit se poznání složitého mechanismu lidského těla na základě racionálního až vědeckého přístupu k diagnostice a prognóze úrazů a dalších chorobných změn na povrchu těla.

Chirurgické případy lze nalézt ve dvou nejznámějších lékařských papyrech (.... ) a to v papyru Smithově a v papyru Ebersově. První zmiňovaný text je celý věnován chirurgii, konkrétně léčbě úrazů horní části těla. (..... ) Ebersův papyrus obsahuje širokou škálu případů nejrůznějších lékařských témat a v jeho samotném závěru je zapsána skupina případů, jež popisují "léčbu nožem", tedy chirurgické zákroky k léčbě vředů a otoků. (.... )

Případy popisující nejrůznější ženské potíže a případy vztahující se k léčbě dětí jsou součástí několika lékařských textů. (... ) Ve většině těchto textů se ženské případy a dětská léčba mísí s recepty na potíže jiného druhu, od úrazu po nejrůznější vnitřní onemocnění.

 

Ukázky překladu papyru a odborného komentáře:

(Případ Smith 44:15,6-15,9)
Poučení o zlomení žeber v (pacientově) hrudníku. Když vyšetřuješ někoho, kdo má zlomená žebra v hrudníku a zlomenina má (ještě) navrchu ránu, a shledáš, že žebra na jeho hrudníku se ti chvějí pod prsty, pak o něm řekneš: "Člověk se zlomenými žebry v hrudníku a zlomeninou, (která ještě vykazuje) na povrchu ránu. Nemoc, se kterou se nedá nic dělat."

Lékařský komentář

Další případ zlomenin žeber je popsán velice stručně a jeho prognóza byla neblahá. Šlo o otevřenou zlomeninu žeber, která protrhla kůži nad nimi a při pohmatu se chvěla (krepitovala), protože byla zevním násilím roztříštěna. V textu chybí sebemenší léčebný pokus. Lékař si musel být vědom, že vlivem zcela jisté infekce dojde k smrti pacienta.

(Případ Ebers 820:96,7-96,8)
Jiný (prostředek) k ochlazení dělohy a odstranění její horkosti. Drcený čirok, jedlý šáchor: rozemlít s olejem a nalít do její pochvy. To je stažení dělohy.

Lékařský komentář
Tento stručný recept popisuje přípravek, který měl pravděpodobně pomoci proti obávané horečce omladnic (puerperální sepsi), která rodičce hrozila. Sestával z čiroku a jedlého šáchoru smíšenými s olejem a touto směsí se vyplachovala pochva. Závěrečná slova "to je stažení dělohy" naznačují, že přípravek se mohl aplikovat ženě i bez horečky, neboť měl současně napomoci stažení dělohy po porodu.

Academia 2010, vázaná, 160 x 240 mm, 240 stran, cena 370 Kč

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené