Přeskočit na obsah

Lékový záznam se zpozdí

Poslanci zdravotního výboru přerušili projednávání novely, která zavádí nový sdílený lékový záznam. Místo původního termínu na začátku roku 2019 se začíná mluvit o roku 2020.



Cesta návrhu, který zavádí sdílený lékový záznam, Poslaneckou sněmovnou se zkomplikovala. Přerušení projednávání novely poslanci zdravotního výboru schválili čtrnácti hlasy ze šestnácti. A to přes to, že se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jeho náměstek Filip Vrubel přimlouvali za jeho projednání.

„Předpokládali jsme, že se to ještě před Vánoci projedná. Je to pro nás nepříjemné. Dali jsme určitý příslib, že lékový záznam bude fungovat v příštím roce. Jak teď počítáme lhůty, vypadá to nejspíš, že ten systém poběží od roku 2020,“ řekl ministr Vojtěch po jednání.

Důvodem přerušení projednávání bylo to, že souběžně parlamentem prochází jiná novela zákona o léčivech, která se převážně zabývá protipadělkovou směrnicí. Ta má číslo sněmovního tisku 262. Poslanci si chtějí přerušením projednávání novely o lékovém záznamu (sněmovní tisk 302) nechat prostor pro to, aby mohli zareagovat na případné změny schválené v protipadělkové novele. „Zásadně s tím nesouhlasíme, přístup sněmovní legislativy je velmi formalistický,“ říká ale Vojtěch.

Protipadělková novela je na programu prosincové schůze Senátu. Podle poslance STAN Petra Pávka i tam mohou přijít další pozměňovací návrhy. I proto přerušení projednávání lékového záznamu přivítal. „Zdůvodnění je procesně správně. I tisk 262 je poměrně komplikovaný a podle mě nebyl dobře připravený z ministerstva zdravotnictví. Je to vidět i na tom, že ministerstvo samo prostřednictvím různých poslanců podává pozměňovací návrhy, což je z mého pohledu hodně amatérské,“ řekl Pávek.

V původním návrhu novely, která zavádí lékový záznam, byl navržen termín platnosti od 1. ledna 2019. V poslední době mluvili zástupci ministerstva o dubnu roku 2019. Ani když se projekt sdíleného lékového záznamu odloží až na rok 2020, nevidí v tom předsedkyně zdravotního výboru sněmovny prof. Věra Adámková problém. „Je třeba přijmout zákon dobrý, ne jej přijmout co nejdřív,“ uvedla Adámková. „Čisté je nechat protipadělkovou novelu doběhnout, schválit ji, a pak úplně v klidu dodělat lékový záznam,“ řekla.


Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Den vzácných onemocnění 2024

28. 3. 2024

Jde o několik pacientů s konkrétní diagnózou. Avšak je již známo přes 10 000 klinických jednotek a jedná se o miliony pacientů. Česko patří k zemím s…