Léky proti chřipce a nachlazení s tradicí – nově v České republice
Těsně před letními prázdninami ohlásila společnost Teva příchod nových volně prodejných léčiv na chřipku a nachlazení. Pod značkou Vicks se s nimi již delší dobu setkávají nemocní ve více než 50 zemích světa. V nadcházející zimní sezóně bude tato nejprodávanější řada volně prodejných léčivých přípravků na chřipku a nachlazení ve světě k dispozici také pro české pacienty.
A že se jedná o kvalitní doplnění sortimentu českých lékáren, doplňují slova Petera Klepáče, marketinkového manažera společnosti Teva, podle kterého celosvětové prodeje přípravků „z rodiny“ Vicks přesahují jednu miliardu amerických dolarů.
I když chřipka a nachlazení patří mezi běžná onemocnění, s nimiž se ve svých ordinacích setkávají hlavně praktičtí lékaři, zvláště chřipkové onemocnění není radno podceňovat. Ročně podle informací ÚZIS zemře v České republice na následky chřipkových onemocnění a komplikací s nimi spojených na 2 500 lidí. To je dvakrát více úmrtí, než způsobí nehody na českých silnicích. „Virus chřipky je velmi agresivní a pro lidský organismus nebezpečný. Často přechází v komplikovanější onemocnění, jako jsou pneumonie, myokarditidy a zhoršení stávajících chronických onemocnění,“ varuje MUDr. Igor Karen, místopředseda Společnosti všeobecného lékařství ČSL JEP a odborný garant v oblasti antibiotik a infekce pro všeobecné lékaře v celé ČR, a připomíná, že přes 90 % všech respiračních infekcí v ordinacích praktického lékaře i pediatrů je virové etiologie, kde antibiotika, jichž se pacienti často dožadují, nejsou léky volby. „Klíčem v boji proti chřipce a akutním respiračním infekcím je prevence těchto onemocnění, a když už pacient onemocní, tak především klid na lůžku a symptomatická terapie. Prevence spočívá ve zdravém životním stylu a životosprávě, dostatku tekutin a vitaminu C v přírodní podobě. Pro symptomatickou terapii jsou vhodné i léky s přírodními složkami, které pomáhají stimulovat imunitní systém – vitamin C, zázvor, med – či usnadňují vykašlávání – med, šalvěj, mateřídouška. Dále ty, jež uvolňují horní i dolní dýchací cesty – mentol, máta a eukalyptus. Je možné je podávat ve formě čajů, tablet, sirupů, kapek či sprejů,“ doporučuje MUDr. Karen.
Celých 74 % pacientů s chřipkou nebo nachlazením obvykle trpí dvěma či více obtěžujícími příznaky, mezi něž patří zejména horečka, ucpaný nos, bolest hlavy, bolest svalů a kloubů, bolest v krku, vlhký nebo suchý kašel. Léčivé přípravky Vicks, které nově vstupují na český trh, si poradí se všemi těmito příznaky, a nabízejí tak pacientům jedno optimální řešení na všechny jejich obtíže. V lékárnách budou přípravky pro úlevu od příznaků chřipky a nachlazení k dispozici pod názvy VICKS SymptoMed Complete citrón – horký nápoj, VICKS SymptoMed Forte – horký nápoj obsahující paracetamol, fenilefrin a guaifenesin. Pro léčbu jak vlhkého, tak i suchého a dráždivého kašle se nabízí MedExpecto VICKS sirup med a zázvor a MedDex VICKS sirup a pastilky na suchý kašel s medem. Účinný lék na ucpaný nos s léčivou látkou oxymetazolin a s výtažky z aloe a eukalyptu se představí pod názvem Sinex VICKS aloe a eukalyptus.
Historie značky VICKS
Historie Vicks sahá až do roku 1890, kdy zakladatel společnosti, lékárník Lunsford Richardson, převzal maloobchodní podnikání svého švagra, dr. Joshuy Vickse, a založil v Greensboro v Severní Karolíně společnost Vick’s Family Remedies. Nejslavnější Vicks lék začátku 20. století byl namíchán z ricinového oleje, masti a antiparazitika a nesl původně název Mazadlo na záda a dýchací problémy. Před sto lety, v roce 1912, byl přejmenován na VapoRub a v době epidemie španělské chřipky v letech 1918 až 1919 během jednoho roku ztrojnásobil svůj obrat. Výroba VapoRubu běžela dnem i nocí, aby uspokojila poptávku. Dodnes je Vapo‑ Rub součástí portfolia produktů Vicks, které postupně doplnily přípravky proti kašli, nachlazení a chřipce a vitaminové doplňky. Také v 21. století značka Vicks stále rozšiřuje portfolio obsahující klinicky osvědčené účinné látky v kombinaci s oblíbenými přírodními ingrediencemi.
Zdroj: Medical Tribune