Přeskočit na obsah

Liraglutid – perspektivní možnost léčby pacientů s diabetem 2. typu

Terapie založená na inkretinech se v posledních několika letech stává integrální součástí spektra intervencí, které jsou určeny k léčbě diabetu 2. typu. Dosavadní klinické zkušenosti s inkretinovým mimetikem (exentatid), inhibitory DPP-4 (sitagliptin) potvrzují výsledky studií. Ty tuto léčbu definují nejen jako účinnou a bezpečnou, ale také jako terapii, která má některé výhody, jimiž předčí doposud užívaná farmaka. Je to zejména minimální riziko hypoglykémie a pozitivní vliv na tělesnou hmotnost. Příznivé zkušenosti jsou podnětem k vývoji nových farmak, která mají mít stejné, nebo pozitivnější vlastnosti, a současně snížené riziko vlastností nežádoucích. Mezi nejnadějnější preparáty patří liraglutid firmy Novo Nordisk. V posledních měsících byly uveřejněny výsledky klinických studií programu LEAD (Liraglutide Effect and Action in Diabetes), které potvrzují očekávání ohledně liraglutidu.

Liraglutid. Molekula liraglutidu má 97% shodnost struktury shoduje s lidským GLP-1. Malý rozdíl je příčinou lepších farmakokinetických vlastností (vyšší odolnost vůči degradaci DPP-4, zpomalená resorpce z podkožního depa, vyšší vazba na plazmatický albumin). Výsledkem je dlouhý biologický poločas okolo 13 (11–15) hodin, který umožňuje aplikaci pouze jednou denně.

Vliv na glykémii. Pokles glykémie nalačno i postprandiálně je závislý na dávce liraglutidu a koreluje pozitivně s výškou vstupní glykémie. Nejvyšší dávka přitom sníží HbA1C až o 1,7 % při porovnání s placebem (p < 0,0001). Klinická účinnost je srovnatelná s efektem běžných perorálních antidiabetik, současně se dá liraglutid kombinovat s metforminem či sulfonylureou.

Vliv na tělesnou hmotnost. Liraglutid má rovněž pozitivní vliv na tělesnou hmotnost nemocného. V klinické studii LEAD 3 došlo k poklesu hmotnosti při léčbě liraglutidem o téměř 2 kg, současně se zmenšil obvod pasu o 3 cm a snížil se objem viscerálního tuku. Toto zlepšení antropometrických parametrů bylo setrvalé po celých 52 týdnů léčby.

Vliv na krevní tlak. Konzistentním nálezem ve všech klinických studiích programu LEAD je snížení systolického krevního tlaku, a to jak ve srovnání se vstupní hodnotou, tak v porovnání s placebem (až o 7,9 mm Hg/14 dnů oproti placebu; p < 0,01), resp. aktivním komparátorem (perorální antidiabetika).

Vliv na funkci beta-buněk. Ve studii LEAD 1 bylo prokázáno, že terapie liraglutidem zlepšuje krom jiného i funkci beta-buněk. Po léčbě se zlepšuje poměr proinzulin/inzulin, zlepšují se také hodnoty indexu HOMA.

Nežádoucí účinky. Při léčbě liraglutidem se během několika dní ustálí vyrovnaná hladina v plazmě. Minimální kolísání plazmatické koncentrace je příčinou poměrně nízké incidence nežádoucích účinků charakteru nausey či jiných dyspeptických potíží. Léčba liraglutidem nevede k tvorbě protilátek.

Výsledky klinického programu LEAD svědčí pro to, že liraglutid při aplikaci jednou denně subkutánně snižuje hyperglykémii účinně a bezpečně, zlepšuje kompenzaci diabetu 2. typu, a to s minimálním rizikem hypoglykémie. Jeho významným přínosem se zdá být též pozitivní účinek na některé kardiovaskulární rizikové faktory (obezita, hypertenze). Liraglutid se tedy jeví jako velice nadějná léčba diabetu 2. typu.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené