Přeskočit na obsah

Lístek na peníze a reforma

Delší dobu mi to leží v hlavě a docházím k názoru, že to není jen takové plané tlachání ani samorostlý internetový folklor, ale neobyčejně přesný postřeh.

Naše každodenní práce totiž spočívá v něčem naprosto jiném, než jsou témata, která jsou nám politiky a médii předkládána jako esence problematiky zdravotní péče v našich zemích.

Přiznám se, že například nejsem schopen posoudit, zda zdravotní pojišťovny mají být akciové společnosti nebo jestli se má platit za hospitalizaci novorozenců.

Co však vím naprosto přesně, je – a teď se to týká mého oboru, tedy zubního lékařství – že za částku jen mírně převyšující dvě stovky nelze zhotovit kvalitní zubní výplň a že se tento problém nedá obejít a že jediným východiskem je vyřadit zubní výplně ze zdravotního pojištění a ponechat řešení na zubním lékaři a pacientovi. Tedy na těch, kterých se to především týká.

Já vím, už slyším námitky, že je to názor úzce subjektivní a že „to není tak jednoduché“.

Jenže my v praxi zkrátka vidíme detaily, protože je to součást naší práce, zatímco různé systémy, koncepce a ideje nás příliš neoslovují. Řekl bych, že základním kritériem kvality reformy zdravotnictví je, nakolik těm, kteří léčí – tedy lékařům a ostatním zdravotníkům – dokáže pro jejich práci vytvořit podmínky. Zatím bohužel kde nic tu nic. Ani střídání na jednom z nejvyšších míst zatím nenaznačuje změnu.

Teprve až bude zřejmé, že začínají mizet různé drobné postkomunistické bizarnosti, bude možno mluvit o nějaké reformě a teprve poté začnou pukat ledy. Protože bez podpory lékařů není možné systém zdravotnictví nějak smysluplně změnit k lepšímu.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Kočka se čtyřmi ocasy

30. 5. 2023

Knutě, kterou byli celá staletí trestáni námořníci, se říkalo tříocasá kočka, přestože měla až devět pramenů. Někdy si ji provinilci museli uplést…