Přeskočit na obsah

Má boj proti korupci šanci na úspěch?

„Korupce farmaceutických firem vůbec není výjimečným jevem. Pokud lékař jede za peníze firmy na dovolenou a slíbí za to předepisovat její léky, tak to není marketingová aktivita za hranicí zákona, ale čistá a pustá korupce. Regulace farmaceutického byznysu musí být mnohem přísnější,“ formuloval 23. září pro Hospodářské noviny (HN) postoj vedení resortu k této problematice první náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

Jednou z protikorupčních aktivit by se měly stát přepadové kontroly úředníků SÚKL u lékařů, jakož i přímé sledování různých firemních akcí, které výrobci léků pro lékaře pořádají. Měl by také být zjednodušen přístup kontrolorů do účetnictví těchto firem a posílena jejich pravomoc udělovat vysoké pokuty za porušení zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění.

Pro představu o výši těchto pokut: V souvislosti s případem luxusní „dovolené“ několika desítek lékařů v Egyptě na náklady farmaceutické firmy, který nedávno zveřejnila Česká televize, prohlásil ředitel SÚKL PharmDr. Martin Beneš, že pokud se vyslovená obvinění potvrdí, hrozí firmě pokuta až milion korun a lékařům postih do sta tisíc.

Marek Šnajdr ve svém již citovaném vyjádření ale konstatoval, že vzhledem k mimořádné výdělečnosti obchodu s léky bychom se neměli bavit o pokutách v řádech statisíců či milionů, ale desítek milionů korun. MT připomíná, že náměstek Šnajdr jako bývalý pracovník velké farmaceutické firmy určitě může celou záležitost hodnotit z obou zorných úhlů.

Úplatkářské dění mezi výrobci a lékaři sleduje i organizace Transparency International ČR (TIC). Její ředitel David Ondračka, M.A., tvrdí, že intenzita snahy firem zainteresovat lékaře na vyšší spotřebě určitého léčivého přípravku nebo na spotřebě přípravků určitého výrobce stále sílí. Podle jeho vyjádření pro HN se podezřelé akce tohoto typu pro lékaře v Česku konají snad už každý týden. Osobně považuje jejich sledování za účinnější než zvyšování finančních postihů. „Už jen hrozba, že firmy někdo nachytá, by preventivně působila dobře. Pokuty nic neřeší, už jsou známy dva případy korupce a nikdo nebyl finančně postižen,“ řekl. Podle informací z protikorupční policie dosud v obou případech probíhá obligátní vyšetřování a nikdo nebyl obviněn.

Druhým případem snahy o uplácení lékařů ze strany výrobce léků je míněna nabídka jisté firmy z roku 2007 na uhrazení výjezdu ambulantních urologů na „konferenci“ spojenou se safari do Keni – výměnou za závazek, že v určitém období předepíšou určitý počet balení dvou přípravků. K realizaci „kontraktu“ nakonec nedošlo, neboť byl prozrazen. Část dealery oslovených lékařů totiž nabídku odmítla a celý případ vyvolal mediální ohlas.

D. Ondračka nevěří ani v účinnost kontrol účetních knih úředníky SÚKL. Podle něj postačí důsledně v tomto směru využívat již existujících kontrolních postupů finančních úřadů.

Pražský lékař MUDr. Jan Hnízdil, který na korupci dlouhodobě upozorňuje, se v HN vyjádřil s humorným nadhledem: „Můžeme už žertem mluvit o virtuální cestovce Medica Travel – tedy kdyby šlo opravdu jen o žert, a ne o zdraví pacientů.“

Podle prezidenta České lékařské komory MUDr. Milana Kubka je přijetí jakékoli odměny za prioritní předepisování léků také hrubým porušením etického kodexu komory.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené