Magnetická rezonance Philips Ingenia Evolution 1,5T v ÚLZ
Na radiodiagnostické oddělení Ústavu leteckého zdravotnictví byl nedávno instalován nový přístroj magnetické rezonance Philips Ingenia Evolution 1,5T.
Primář radiodiagnostického oddělení MUDr. Pavel Pašek shrnul výhody tohoto systému MR: „Jsme velmi spokojeni s výslednou kvalitou obrazu. Rentgenologičtí asistenti oceňují nový koncept SmartWorkflow a funkci Vital Eye, která detekuje dýchací pohyby pacienta a sekvenci spustí v optimálním okamžiku, takže výsledný obraz není zatížen artefakty. Systém je možné ovládat i ze dvou dotykových obrazovek umístěných na obou stranách přístroje. Novou magnetickou rezonanci tu máme v provozu od března 2021, takže se stále školíme a objevujeme její další a další výhody. Zatím jsme rovněž nezaznamenali jedinou poruchu či výpadek systému, což nebývá vždy pravidlem.
Chtěl bych vysoce ocenit profesionalitu a bezchybnou spolupráci s aplikačním specialistou Philipsu, který provedl nastavení přístroje na výtečnou. Bez takové spolupráce by výsledky zobrazení mohly být všelijaké. Zkušenosti z jiných pracovišť a jiných systémů mi dávají za pravdu. Takže opravdu velké poděkování,“ řekl primář Pašek.
Přednosti systému podle primáře MUDr. Pavla Paška:
- Velká spokojenost s výslednou kvalitou obrazu.
- Zoom Diffusion dovoluje vynikající zobrazení tkání s použitím malého field of view (FOV) v krátkém čase. Využíváme jej zejména při detekci karcinomu prostaty, při níž znamená zřetelný přínos při srovnání s „klasickým“ zobrazením Diffusion Weighted Imaging (DWI).
- Vital Eye: Infračervená kamera používající adaptivní inteligenci bezchybně detekuje i ty nejmenší projevy dýchání v reálném čase a nahrazuje dříve používané hrudní pásy.
- Vital Screen: 12“ dotykové panely na čelním panelu MR přístroje umožňují radiologickým asistentům ovládání přístroje z vyšetřovny a přístup k údajům o vyšetřovaném – zobrazení jména a data narození vyšetřovaného.
Radiologičtí asistenti oceňují:
- možnost pohodlného nastavení polohy pacienta,
- automatizovaný výběr doporučených cívek a zobrazení údajů o jejich zapojení,
- možnost spuštění sekvence přímo od gantry,
- nastavení úrovně osvětlení v gantry a nastavení ventilace v gantry,
- zvukové spojení s ovladovnou,
- háček na sluchátka na gantry.
- Vybavenost přístroje dedikovanými cívkami a softwarem.
- Uživatelsky přívětivý prohlížecí software na pracovní stanici v kombinaci s velkým medicínským monitorem.
Základní údaje o nástroji Zoom Diffusion
Jde o difuzní zobrazení v malém Field Of View (FOV) s vylepšenou kvalitou obrazu – klinická aplikace Zoom Diffusion umožňuje získat kvalitní difuzní zobrazení v malém FOV, a to až 200 × 50 mm. Ve srovnání s konvenčním DWI‑EPI (Diffusion Weighted Imaging – Echo Planar Imaging) je díky snížené ozvěně EPI menší geometrické zkreslení a vzhledem k menší velikosti akvizičního voxelu je vyšší i prostorové rozlišení.
Zdroj: MT