Přeskočit na obsah

Magnetická rezonance Philips Ingenia Evolution 1,5T v ÚLZ

Na radiodiagnostické oddělení Ústavu leteckého zdravotnictví byl nedávno instalován nový přístroj magnetické rezonance Philips Ingenia Evolution 1,5T.


Primář radiodiagnostického oddělení MUDr. Pavel Pašek shrnul výhody tohoto systému MR: „Jsme velmi spokojeni s výslednou kvalitou obrazu. Rentgenologičtí asistenti oceňují nový koncept SmartWorkflow a funkci Vital Eye, která detekuje dýchací pohyby pacienta a sekvenci spustí v optimálním okamžiku, takže výsledný obraz není zatížen artefakty. Systém je možné ovládat i ze dvou dotykových obrazovek umístěných na obou stranách přístroje. Novou magnetickou rezonanci tu máme v provozu od března 2021, takže se stále školíme a objevujeme její další a další výhody. Zatím jsme rovněž nezaznamenali jedinou poruchu či výpadek systému, což nebývá vždy pravidlem.

Chtěl bych vysoce ocenit profesionalitu a bezchybnou spolupráci s aplikačním specialistou Philipsu, který provedl nastavení přístroje na výtečnou. Bez takové spolupráce by výsledky zobrazení mohly být všelijaké. Zkušenosti z jiných pracovišť a jiných systémů mi dávají za pravdu. Takže opravdu velké poděkování,“ řekl primář Pašek.


Přednosti systému podle primáře MUDr. Pavla Paška:

 • Velká spokojenost s výslednou kvalitou obrazu.
 • Zoom Diffusion dovoluje vynikající zobrazení tkání s použitím malého field of view (FOV) v krátkém čase. Využíváme jej zejména při detekci karcinomu prostaty, při níž znamená zřetelný přínos při srovnání s „klasickým“ zobrazením Diffusion Weighted Imaging (DWI).
 • Vital Eye: Infračervená kamera používající adaptivní inteligenci bezchybně detekuje i ty nejmenší projevy dýchání v reálném čase a nahrazuje dříve používané hrudní pásy.
 • Vital Screen: 12“ dotykové panely na čelním panelu MR přístroje umožňují radiologickým asistentům ovládání přístroje z vyšetřovny a přístup k údajům o vyšetřovaném – zobrazení jména a data narození vyšetřovaného. 

Radiologičtí asistenti oceňují:

  • možnost pohodlného nastavení polohy pacienta,
  • automatizovaný výběr doporučených cívek a zobrazení údajů o jejich zapojení,
  • možnost spuštění sekvence přímo od gantry,
  • nastavení úrovně osvětlení v gantry a nastavení ventilace v gantry,
  • zvukové spojení s ovladovnou,
  • háček na sluchátka na gantry.
 • Vybavenost přístroje dedikovanými cívkami a softwarem.
 • Uživatelsky přívětivý prohlížecí software na pracovní stanici v kombinaci s velkým medicínským monitorem.


Základní údaje o nástroji Zoom Diffusion

Jde o difuzní zobrazení v malém Field Of View (FOV) s vylepšenou kvalitou obrazu – klinická aplikace Zoom Diffusion umožňuje získat kvalitní difuzní zobrazení v malém FOV, a to až 200 × 50 mm. Ve srovnání s konvenčním DWI‑EPI (Diffusion Weighted Imaging – Echo Planar Imaging) je díky snížené ozvěně EPI menší geometrické zkreslení a vzhledem k menší velikosti akvizičního voxelu je vyšší i prostorové rozlišení.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Omluvit se

28. 11. 2023

Jestliže člověk provede druhému člověku cokoli, co ho poškozuje, měl by to napravit, chce‑li udržet vztah. Jedním ze způsobů nápravy je omluva. V…