Přeskočit na obsah

Marihuana a osteoporóza

Profesor Stuart Ralston, který vedl výzkum na Aberdeenské univerzitě, říká: „Nesledovali jsme uživatele marihuany, ale výzkum, který jsme provedli, naznačoval, že při přílišném užívání marihuany jsou stimulovány osteoklasty.“ Tým profesora Ralstona zjišťoval, jak se mohou přirozené kanabinoidy v těle navázat na receptory, a ovlivnit tak regulaci hustoty kosti a její přestavbu. Jak se zdá, tyto „endogenní“ kanabinoidy podporují resorpci kosti – je tedy velice pravděpodobné, že chemické látky obsažené v marihuaně dělají to samé. Obě molekuly totiž mají podobnou chemickou strukturu, a je tedy vysoce pravděpodobné, že se vážou i na stejné receptory.

Experimenty na myších ukázaly, že zablokování kanabinoidních receptorů efektivně zpomaluje úbytek kostní hmoty. Naproti tomu stimulace receptorů látkami, které napodobují účinek složek marihuany, vede k poškození kosti. „Je to velice důležité zjištění. Dokazuje totiž, že receptory, které může konopí ovlivnit, jsou nejen v nervové tkáni, ale také kontrolují kostní metabolismus,“ říká profesor Ralston.

Nová léčba osteoporózy?

Skutečnost, že sloučeniny blokující kanabinoidní receptory jsou velmi účinné v prevenci úbytku kostní hmoty, je obzvláště důležitá. Ukazuje totiž, že tyto látky by mohly poskytnout zcela nový pohled na léčbu osteoporózy a jiných kostních onemocnění.

Profesor Ralston, jeden z největších odborníků na osteoporózu ve Velké Británii, řekl, že viděl mnoho pacientů trpících úbytkem kostní hmoty, kteří patřili mezi uživatele různých drog. Přesto ale poukazuje i na to, že velkou roli při vzniku těchto onemocnění hraje také strava, kouření a celkový životní styl pacienta. „Užívání marihuany a jiných konopných drog je jedním z faktorů vzniku osteoporózy, a mělo by se s ním tedy počítat,“ dodává.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené