Mechanismus PTA
Po punkci tepny v třísle, a to prakticky vždy antegrádně (směrem dolů), velmi zřídka punkčním přístupem z druhého třísla (přes pánevní tepny oboustranně), se zavádí pouzdro, přes které se provádí celý výkon (chrání tepnu při výměnách instrumentária a umožňuje zobrazování tepen v průběhu celého výkonu vstřikem kontrastní látky). Poté se zavádí vodič a po proniknutí vodičem přes stenózované nebo uzavřené úseky tepen se zavádí nízkoprofilový dilatační katetr do postižených segmentů cév. Při jeho insuflaci dochází k roztlačení AS hmot, vtlačení těchto plátů do stěny tepny, a tak k opětovnému zprůchodnění nebo rozšíření vnitřního průměru postiženého tepenného segmentu. Tímto mechanismem při adekvátně zvolené velikosti dilatačního katetru dochází ke kontrolovanému poranění cévní stěny. Dilatace je doprovázena celkovým předilatováním tepny, všech jejích vrstev a výsledným obrazem po PTA je rozšíření vnějšího průměru tepny nad její původní průměr a obnovení vnitřního průsvitu tepny.
Riziko neúspěchu endovaskulárních intervencí stoupá s výkony na těžce ateroskleroticky změněných a často kalcifikovaných tepnách a na tepnách s malým průměrem při současném postižení přítokových a výtokových segmentů tepen. Průchodnost dilatované cévy ovlivňuje mnoho faktorů. Rozhodující roli v dlouhodobé průchodnosti hraje velikost tepny. Čím širší je, tím lepší je dlouhodobý výsledek. Příznivěji na dilataci reagují krátké, koncentrické léze, naopak hrubě kalcifikované stenózy, prominující AS pláty, které podmiňují těsné excentrické stenózy, a dlouhé, dlouhodobě uzavřené segmenty tepen reagují na dilataci hůře.
Za klinicky úspěšný (KÚ) výkon považujeme takový, kdy se pacientovi na nejméně jeden rok od výkonu podaří zachránit funkční končetinu nebo výrazně zmenšit rozsah amputace. Pro nemocného to znamená, že může končetinu normálně používat k chůzi, tj. není provedena vyšší amputace než v polovině nártu (transmetatarzálně) se zachováním paty jako opory pro chůzi. V případě klaudikací nebo klidových bolestí musí dojít k vymizení nebo výraznému zmírnění obtíží, v případě nehojících se defektů se i tyto rány musejí zhojit.
Zdroj: MT