Přeskočit na obsah

medailon

Americké sestry mají ve srovnání se sestrami českými mnohem větší zodpovědnost. Na něco takového jsem nebyla zvyklá. Zpočátku jsem měla pocit, že lékař žertuje, když se mě ptal na můj názor, jak by měl dále postupovat. Rychle jsem si ale zvykla, že lékaři berou sestry jako partnery. Vědí, že tráví s nemocnými mnohem více času než oni a že jejich informace jim mohou být užitečné. Běžně se lékař sestry ptá, zda je podle ní vhodné např. objednat psychiatrické konsilium nebo zda stav pacienta dovoluje propustit jej z nemocnice. A lékař na názor sestry dá.
Kvalifikovaných sester je však v USA velký nedostatek. Aby je nemocnice zlákaly, snižují počet pacientů připadajících na jednu sestru. Tím ale zase potřebují více sester. V některých státech je dokonce uzákoněno, o kolik pacientů se může sestra na standardním oddělení maximálně starat. Například v Kalifornii je to pět, v Pensylvánii šest. Pokud je sester málo, zastaví se příjem nebo se oddělení i zavře. Zpočátku mě překvapovalo, že na ošetřovací jednotku přicházela manažerka, počítala sestry, počítala pacienty a podle toho příjem řídila. Celkově je řízení personálního zajištění péče mnohem pružnější než v české nemocnici. Sestry se často přesouvají z jednoho oddělení na druhé podle toho, kde jsou aktuálně více potřeba. Často se také za nimi přesouvají pacienti. Nemocnice majítzv. floating týmy sester. Ty nemají svou ošetřovací jednotku, ale pracují tam, kde sestry zrovna chybějí. Každý tým je zaškolen pro určitý druh práce, například pro intenzivní péči. Floating může hladce fungovat i díky tomu, že oddělení jsou prakticky stejná, uložení pomůcek je stejné a totožný je i způsob vedení dokumentace.
V českých nemocnicích bych zpřesnila hierarchii v ošetřovatelském týmu tak, aby každý dělal to, na co má kompetence. Sestry by skutečně neměly stlát postele a roznášet jídlo. To by měl dělat zdravotnický asistent. Obávám se ale, že v Česku se této úlohy neujme, protože charakter jeho odborné přípravy se až příliš podobá tomu, jak se učí sestry. Také bych se snažila změnit pohled lékařů na sestry. Aby pochopili, že když v sestře uvidí partnera, budou z toho mít prospěch všichni -hlavně pacienti.

Několik let pracovala v univerzitní nemocnici v americkém Pittsburghu a nyní tam vyučuje ošetřovatelství na dvou univerzitách.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené