MEFANET aneb nahradí počítače učebnice a skripta?
Ústředním bodem sítě je systém pro elektronické publikování, který umožňuje sdílení elektronických výukových materiálů mezi jednotlivými zúčastněnými fakultami.
Na jediném místě tak mají desetitisíce českých a slovenských studentů i pedagogů z lékařských oborů k dispozici videa, prezentace i komplexní elektronická autorská díla ze všech oblastí medicíny.
K této společné portálové platformě (viz http://portal.mefanet.cz) jsou pak přidruženy další aktivity, jako např. každoroční konference zaměřená na využití e‑learningu v medicíně či mezinárodní spolupráce na poli vytváření nové generace interaktivních učebních pomůcek, např. se společností New Media Medicine Ltd., spin‑off firmou Aucklandské univerzity na Novém Zélandě. Spolupráce se ostatně neustále rozšiřuje i v rámci České republiky a Slovenska, neboť nově se do projektu zapojují i nelékařské fakulty zaměřené na výchovu zdravotnických profesionálů – Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity, Fakulta zdravotnických studií Ostravské univerzity a Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT.
Podepsání dohody děkany všech lékařských fakult potvrzuje vzrůstající zájem a důležitost vzdělávání s využitím moderních informačních technologií. O tom ostatně svědčí nejen velký nárůst zúčastněných fakult a uživatelů, ale i oficiální podpora ze strany MŠMT v podobě začínajícího tříletého projektu OP VpK (Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost) s názvem „Standardizace a sdílení vzdělávací platformy mezi lékařskými fakultami v rámci projektu MEFANET“.
Oficiálnější ráz projektu může také napomoci postupnému řešení problému, s nímž se provozovatelé a uživatelé edukačních portálů často potýkají: naplnit jej kvalitním obsahem ze všech oborů medicíny.
Vzhledem ke značné vytíženosti pedagogických pracovníků lékařských fakult nejde o nepodstatnou záležitost. Proto je třeba motivovat autory z řad učitelů i studentů medicíny. „Jednou z cest může být např. uznání elektronických výukových materiálů jako plnohodnotného publikačního média a rovnocenné alternativy knih, skript a dalších pomůcek,“ poznamenávají k tomu svorně prof. MUDr. Stanislav Štípek, DrSc., z 1. LF UK a prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc., z LF UP.
Nedílnou součástí projektu MEFANET se stala konference se stejným názvem, která se koná každý rok v listopadu v Brně, letos v termínu 25. 11. až 27. 11. O programové náplni listopadového setkání v hotelu Voroněž se lze dočíst v rámečku vlevo.
Projekt je prezentován a úspěšně hodnocen i na mezinárodních konferencích, např. na kongresech Mezinárodní asociace pro lékařské vzdělávání (AMEE ) v letech 2008 (Praha) a 2009 (Malaga) a na světové konferenci EdMEDIA (Honolulu, 2009), pořádané asociací AACE, Association for the Advancement of Computing in Education), kde bylo sdělení o MEFANET po oponentuře zařazeno do Sekce osvědčených postupů.
Zdroj: Medical Tribune