Přeskočit na obsah

Měli byste vědět..... Elektronická cesta k lepší komunikaci a vyšší informovanosti nemocných

V průběhu kongresu ECCO‑IBD 2015 se mohli specialisté poprvé seznámit s edukační platformou UCandME, jejímž hlavním cílem je zlepšit adherenci pacientů s UC k léčbě. Na jejím vývoji se vedle gastroenterologů podíleli i specializované sestry, psychologové a nutriční terapeuti. „Jde o nástroj, který by měl ulevit zdravotníkům, pomoci nemocným a v neposlední řadě i ušetřit finanční prostředky,“ řekl jeden z autorů tohoto programu prof. Laurent Peyrin‑Biroulet, který vede jednotku pro IBD v univerzitní nemocnici ve francouzském Nancy, s tím, že jedním z cílů je umožnit pacientům převzít jejich díl zodpovědnosti za léčbu a stát se tak skutečným partnerem zdravotníků.

K využití programu se stačí jednoduše zaregistrovat na webové stránce ucandme.org. Celá aplikace funguje intuitivně, s úctou k času jak zdravotníků, tak pacientů. Prvním krokem je vyplnění zcela jednoduchého dotazníku s deseti otázkami, který umožní identifikovat potřeby a obavy nemocného. „Skutečně jde o to zadat jen několik základních údajů, protože dvacet dlouhých otázek vám nikdo nevyplní,“ ujistil prof. Biroulet. To může udělat pacient sám, případně ve spolupráci se zdravotníkem. Ve své praxi tento dotazník testovalo 27 gastroenterologů a specializovaných IBD sester a naprostá většina jej hodnotí jako užitečný prostředek pro zvýšení individualizace péče, který je skutečně relevantní pro klinické problémy, které u svých nemocných řeší.

Pak již lékař může volit mezi pestrou paletou edukačních materiálů, které jednoduše odešle pacientovi – k dispozici je leták se základními fakty o onemocnění, brožura shrnující principy léčby ulcerózní kolitidy, diář, do kterého si pacient může zapisovat závažnost symptomů v jednotlivých dnech, nebo materiál o dietních opatřeních. Pro přímou edukaci nemocného je určen anatomický poster a sada slidů, které usnadňují komunikaci o rizicích non‑adherence. „Co řeknete, není dost, vždy je dobré slova doplnit vizuálním nástrojem,“ zdůraznil prof. Biroulet. Rovněž je zde ke stažení aplikace do mobilních telefonů, která nemocného upozorňuje, že je čas vzít si dávku léku. Jedná se o první aplikaci tohoto typu uzpůsobenou pro nemocné s ulcerózní kolitidou. „Populace pacientů, o které se staráme, by tuto formu mohla vzít za svou. Jsou mladí, motivovaní a zvyklí komunikovat elektronicky – tzv. chytré telefony či tablety dnes používají tři čtvrtiny z nich,“ připomněl prof. Biroulet.

Vznik platformy UCandME podpořila farmaceutická společnost Tillotts Pharma, která se zaměřuje na gastrointestinální zdraví už po tři desetiletí. „Nechceme být jen prostým dodavatelem léků, ale společností, jež je zahrnuta do dění v gastroenterologii a nabízí ucelené programy, které ve svém důsledku zlepšují výsledky léčby,“ řekl její provozní ředitel a člen výkonného výboru Mattias Norrman a dodal: „Hodně úsilí jsme věnovali individualizaci péče. Respektujeme, že pacienti jsou různí, že každý se bojí něčeho jiného, má jiné starosti. Projekt UCandME je toho důkazem – nízká adherence způsobuje spoustu problémů nemocným, zdravotníkům i zdravotnímu systému, a nesmíme zapomínat ani na blízké pacientů. Ve spolupráci se zdravotníky bychom chtěli tyto negativní dopady snížit.“ Zbývá dodat, že v současnosti se již připravuje i česká verze platformy UCandME.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené