Přeskočit na obsah

Menopauza nepřispívá k rozvoji diabetu u rizikových žen

Menopauza není spojena s rizikem diabetu u žen s vysokým rizikem. Alespoň k takovému závěru dospěla observační studie publikovaná v časopise Menopause. Hlavní autorka studie, Catherine Kimová (University of Michigan Health System v Ann Arbor), uvedla, že menopauza neměla další vliv na riziko vzniku diabetu. „Menopauza je jedním malým krokem v procesu stárnutí. Neznamená to, že po této životní fázi bude zdraví ženy horší než předtím.“

Cílem studie bylo zhodnotit souvislost mezi menopauzou a rizikem diabetu u žen s poruchou glukózové tolerance, a to, zda menopauza může ovlivnit odpověď na intervence související s prevencí diabetu. Účastnice byly zahrnuty do Diabetes Prevention Program, randomizované a placebem kontrolované studie (se zaměřením na léčbu změnou životního stylu a metforminem u dospělých s porušenou glukózovou tolerancí).

Skupina zahrnovala 708 premenopauzálních žen, 328 žen v přirozené menopauze a 201 žen po bilaterální ooforektomii. Ke zkoumání vztahu mezi menopauzou a diabetem byl použit proporční model rizika dle Coxe, po adjustaci na demografické faktory včetně věku, rasové a etnické příslušnosti, diabetu v rodinné anamnéze, gestačního diabetu v osobní anamnéze, obvodu pasu, inzulinové rezistence. Po stratifikaci dle stavu menopauzy a užívání hormonální terapie byly sestaveny podobné modely.

Přirozená menopauza nebo bilaterální oofrektomie nebyly po adjustaci na věk spojeny s rizikem diabetu. Mezi ženami randomizovaně přidělenými k intervencím v oblasti životního stylu měly ty, jež podstoupily předtím oofrektomii, nižší HR (hazard ratio [HR], 0,19; 95% confidence interval [CI] 0,04 až 0,94). Sledování nicméně nebylo dostatečné pro to, aby potvrdilo, zda je tento trend nezávislý na užívané hormonální terapii.

Signifikantní rozdíly nebyly pozorovány v metforminové skupině (HR 1,29; 95% CI 0,63 až 2,64) ani u placeba (HR 1,37; 95% CI 0,74 až 2,55). Doktorka Kimová říká: „Mezi ženami s vysokým rizikem vzniku diabetu nebyla přirozená menopauza spojena s jeho rizikem a neovlivnila odpověď na intervence týkající se prevence diabetu. Bilaterální oofrektomie byla u pacientek s intervencí životního stylu spojena s nižším rizikem diabetu.“

Studie, ač je observační, může mít důležitý dopad na klinickou praxi, neboť ukazuje, že přirozená menopauza nemodifikuje dopad preventivních intervencí mezi ženami s vysokým rizikem diabetu. Ačkoli studie nenašla signifikantní spojitost mezi přirozenou menopauzou a rizikem diabetu, nelze podle autorů zcela vyloučit mírnější souvislosti. Bilaterální oofrektomie může mít rozdílný vliv na preventivní změny životního stylu, než je tomu u přirozené menopauzy, role hormonální terapie musí být zhodnocena.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené