Přeskočit na obsah

Metaanalýza ověřila účinnost vakcíny proti pneumokokům

Streptococcus pneumoniae patří mezi hlavní bakteriální patogeny, které způsobují rozmanité spektrum invazivních a akutních respiračních infekcí, jako např. komunitní pneumonii, akutní zánět středouší, bakteriémii, meningitidy u dětí mladších dvou let jak v zemích rozvinutých, tak v rozvojových.

Vysoká morbidita a mortalita a zvyšující se počet rezistentních pneumokoků jsou důvodem aktuální poptávky po účinné vakcíně. Od chvíle, kdy byla představena sedmivalentní vakcína proti pneumokokům, spatřilo světlo světa několik studií, které měly za úkol ověřit především účinnost této vakcíny proti rozvoji invazivních pneumokokových infekcí, pneumonií a akutní otitidy s jejími komplikacemi.

Tým italských vědců všechny v angličtině publikované kontrolované klinické studie zahrnul do metaanalýzy, jejímž cílem bylo určit protektivní klinickou účinnost vakcíny proti pneumokokovi, posuzovanou jako snížení invazivních pneumokokových infekcí, pneumonií a akutních otitid u zdravých dětí mladších 24 měsíců.

Ke studii byl použit prospektivní protokol, který předem specifikoval hledaný objekt, strategii hledání v literatuře, kritéria studií, metody hodnocení kvality, extrakce dat a statistickou analýzu. Při hledání relevantních dat v bibliografiích od ledna 2000 do června 2008 byla použita následující klíčová slova: respiratory tract infections, respiratory infections, pneumonia, otitis media, acute otitis media, recurrent otitis media, consolidation, invasive pneumococcal disease, pneumococcal conjugate vaccine, pneumococcal vaccine, efficacy, effectiveness, effect, effects, child, children, infant, infants, toddler, and toddlers. Do metaanalýzy mohly být zařazeny kontrolované klinické studie, které srovnávaly protektivní účinnost jakkoli valentní vakcíny na snížení incidence invazivních pneumokokových onemocnění, pneumonií a akutních otitid u dětí mladších 24 měsíců s placebem nebo kontrolní vakcínou bez ohledu na počet událostí a délku sledování po skončení studie. Přesná kritéria byla následující:

   - jednalo se o randomizovanou, kontrolovanou studii;

   - do studie byly zařazeny děti mladší 24 měsíců;

    - děti byly imunizovány třemi až čtyřmi dávkami vakcíny jakékoli valence, která jim byla podána před 12. měsícem věku, a existovala kontrolní skupina, jež dostávala placebo nebo jinou vakcínu;

    - studie měřila alespoň jedno z následujících kritérií: počet invazivních onemocnění způsobených pneumokokem všech nebo specifického sérotypu, počet pneumonií nespecifikované etiologie s RTG průkazem nebo bez něj a počet akutních otitid;

     - studie byla publikována v anglickém jazyce; byla publikována do června 2008.

Speciální analýza byla také provedena z klinických studií, které používaly pouze sedmivalentní vakcínu.

Pneumonie byla diagnostikována na základě fyzikálního vyšetření s laboratorním vyšetřením nebo bez něj či jako kašel nebo potíže s dechem v anamnéze kratší než 14 dní se zrychleným dechem nebo vtahováním mezižeberních svalů. Akutní otitida byla diagnostikována na základě abnormalit membrány bubínku, které si vyžádaly paracentézu s jedním nebo dvěma následujícími symptomy akutní infekce: febrilie, bolest v uchu, podrážděnost, průjem, zvracení, akutní výtok z ucha nezapříčiněný externí otitidou nebo jiné symptomy respirační infekce. Kvalita výstupů studií byla hodnocena podle Jadadova skóre. Každá studie byla současně zkoumána dvěma nezávislými investigátory, zařazení/vyřazení ze studie bylo výsledkem konsensu obou investigátorů, autoři studií nebyli oslovováni kvůli dodatečným datům.

Účinnost jakkoli valentní vakcíny byla hodnocena v několika metaanalýzách kombinací výsledků, jež braly v úvahu počet hlášených událostí zapříčiněných sérotypem pneumokoka, který obsahovala použitá vakcína, počet pneumonií a počet akutních otitid u dětí, jež dostaly vakcínu, ve srovnání s těmi, které dostaly placebo nebo jinou vakcínu. Z celkového počtu 370 potenciálně relevantních studií nakonec podmínky pro použití v metaanalýze splňovalo pouze devět.

Tato metaanalýza zprostředkovává informace ze všech aktuálních relevantních randomizovaných, kontrolovaných studií, které hodnotily účinnost jakkoli valentní vakcíny na redukci incidence invazivních onemocnění způsobených pneumokoky, pneumonií a akutních otitid u zdravých dětí mladších 24 měsíců. Ukázala, že sedmivalentní vakcína je vysoce účinná v prevenci invazivních onemocnění způsobených pneumokoky sérotypu, který vakcína obsahuje, a to v 89 % a vůči všem sérotypům v 63 až 74 procentech. Pokud byla data hodnocena ze všech studií nezávisle na použitém typu vakcíny, účinnost se ukázala jako nižší, a to 80 až 82 % pro sérotypy použité ve vakcíně a 53 až 62 % pro všechny sérotypy. Tato metaanalýza rovněž ukázala, že sedmivalentní vakcína v prevenci akutní otitidy vykazuje pouze lehce signifikantní účinnost (nižší než 10 %). Podle aktuálně probíhající studie se zdá, že jedenáctivalentní vakcína vykazuje vyšší efekt, odhadem 34 procent. Zajímavým vedlejším efektem této metaanalýzy je poučení, jakým způsobem by měla být publikována data ze studií.

 

 

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené