Přeskočit na obsah

"Metabolická chirurgie" -obor s budoucností?


V dnešní době se metabolická chirurgie stává součástí volněji definované "funkční chirurgie". Ta bývá především v anglosaské literatuře popisována jako obor zabývající se "chirurgickým navozením anatomických změn, které vedou ke zlepšení či úplnému návratu fyziologického stavu", nebo, definováno z opačného pohledu, "vedou ke změnám funkčního stavu, který zapříčinil dané onemocnění". V případě léčby metabolických onemocnění jde pak o metabolickou chirurgii.
Jako příklad "funkční chirurgie" lze uvést chirurgické odstranění některých endokrinních tumorů, splenektomii při onemocnění idiopatickou trombocytopenickou purpurou, dříve prováděné vagotomie při vředové chorobě a další. V takových případech chirurgické zákroky zlepšují či odstraňují stavy a příčiny, které vedly k nežádoucímu, nefyziologickému stavu.

Bariatrická chirurgie (chirurgické léčení obezity) je podobným příkladem. Díky ní je možné snížit nadměrný příjem potravy či ovlivnit její vstřebávání, a tak dosáhnout váhových úbytků. Druhotný pozitivní vliv váhových úbytků na metabolický stav je znám celá desetiletí.

Metabolická chirurgie je i pro neobézní pacienty

Znamená to tedy, že bariatrickou chirurgii je možné považovat za chirurgii metabolickou? Odpověď na tuto otázku je jednoznačná - nelze. Metabolické zlepšení u pacientů po bariatrické chirurgii totiž závisí na dosažených váhových úbytcích. Navíc existují i neobézní s metabolickými onemocněními typicky se vyskytujícími v souvislosti s obezitou (například neobézní s hypercholesterolémií, hypertriglyceridémií, inzulinovou rezistencí, diabetem 2. typu a dalšími chorobami). U takových neobézních pacientů by váhový úbytek nepřinesl žádoucí metabolický efekt. Naopak, mohl by paradoxně jejich stav zhoršit.

Naproti tomu je metabolická chirurgie je schopna zlepšit či zcela vyléčit metabolické choroby i u neobézních pacientů bez ovlivnění jejich hmotnosti. Metabolická chirurgie tudíž nijak nesouvisí se změnami váhy či body mass-indexu (BMI).
Pravděpodobně první známou metabolickou operací byl částečný ileální bypass použitý při léčbě hypercholesterolémie, jejž provedl H. Buchwald v USA v roce 1964. V polovině devadesátých let publikoval v Annals of Surgery W. Pories dnes již klasický článek: "Kdo by si to pomyslel? Operační řešení je nejúspěšnější v léčbě diabetu 2. typu u dospělých". V roce 2006 se z iniciativy F. Rubina konalo první setkání s tématem chirurgie diabetu, následováno v roce 2007 konferencí nazvanou Diabetes Surgery Summit, mimo jiné pod záštitou Americké diabetologické asociace (ADA).

Dnes je metabolická chirurgie jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících oblastí chirurgie. Stává se novou chirurgickou disciplínou, využívající celou řadu zákroků k léčbě diabetu 2. typu, hypercholesterolémie či dalších součástí metabolického syndromu, a to bez ohledu na BMI a váhu pacienta

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené