Přeskočit na obsah

Ministerstvo: VFN rušit nechceme

Ministerstvo zdravotnictví chce zrušit nemocnici na pražském Karlově náměstí. Tak zněla zpráva, která se minulý týden dostala do centra pozornosti médií i odborné veřejnosti. Ministerstvo se proti takové interpretaci ostře ohradilo -jde podle něj především o to, že Všeobecná fakultní nemocnice se dostala na seznam zdravotnických zařízení, na jejichž komplexní modernizaci by se mělo v dohledné době usilovně pracovat. Náměstek ministryně Marek Šnajdr uvedl, že bylo vyčleněno 50 milionů korun na přípravu studie rozvoje VFN a že ministerstvo je připraveno následně na tento účel uvolnit až sedm miliard korun. Podle vedení VFN nyní neexistují žádné konkrétní podoby tohoto programu. "Důrazně popírám jakékoliv spekulace o rušení nemocnice nebo o jasných budoucích variantách její modernizace. Byl jmenován poradní sbor, složený z odborníků VFN a 1. LF UK, který zahájil přípravu komplexního řešení modernizace VFN, to bude podle prohlášení zástupců ministerstva respektováno," uvedla ředitelka VFN Mgr. Dana Jurásková, Ph.D.
Zmíněný tým se při své práci zcela jistě nevyhne otázce, zda má VFN zůstat ve stávající lokalitě a pokoušet se o kontinuální vývoj, nebo zda je lepší "na zelené louce" vystavět nový areál a k této stavbě případně využít prostředky z prodeje nemovitostí a pozemků v centru. Tato otázka není nijak nová, periodicky se vynořuje minimálně od roku 1989. Na jedné straně je zavazující tradice, těžko popsatelný, ale téměř hmatatelný genius loci a výhodná poloha uprostřed města. Na straně druhé pak potřebám medicíny 21. století nevyhovující budovy, rozptýlené téměř po celé městské části, ve kterých je obtížné poskytnout pacientům dnes očekávaný komfort.

Opatrné investice do betonu

Nejde však jen o samotnou nemocnici, ale i o 1. lékařskou fakultu se všemi jejími ústavy. "Činnosti Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty jsou neoddělitelně spojeny. Pokud by mělo dojít k přesunu zdravotnických zařízení či oborů do nové lokality, aniž by bylo předem vyřešeno zabezpečení další spolupráce mezi nemocnicí a fakultou, nebo pokud by dokonce mělo dojít k rozdrobení těchto zařízení do stávajících nemocnic, znamenalo by to v důsledku zpochybnění existence největší české lékařské fakulty a ohrožení činnosti Všeobecné fakultní nemocnice jakožto špičkového zdravotnického zařízení poskytujícího specializovanou a vysoce specializovanou lékařskou péči," říká děkan 1. LF UKprof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc. Ministerstvo v reakci na informace o údajném útlumu VFN argumentuje i tím, že investice do nemocnice v žádném případě zastaveny nejsou a že jen letos j de o částku 300 milionů. Pokud se jedná o přístrojové vybavení, tak zde není problém. U investic, které není snadné přemístit, už je ale ministerstvo opatrnější - například po poměrně složitých jednáních navazujících na ministerský audit onkologických pracovišť získala onkologická klinika 67 milionů z evropských operačních programů. Podmínkou ale bylo, že tyto prostředky nepůjdou na nákup lineárního urychlovače, který naléhavě potřebuje. Pro ten by bylo potřeba budovat novou ozařovnu a ta už by přestěhovat nešla. Přitom právě absence kapacit pro radioterapii byla hlavním důvodem, proč VFN původně status komplexního onkologického centra neobhájila. 


Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené