Přeskočit na obsah

Ministr Arenberger: Beru to jako službu

Ministr zdravotnictví doc. Jan Blatný 7. dubna skončil ve funkci. Členem vlády byl od 29. října 2020, tedy během dosud nejsilnějších vln pandemie COVID-19 u nás. Novým ministrem se stane prof. Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, předseda České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP a místopředseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Doc. Blatný se od ledna setrvale vyjadřoval proti využití neregistrovaných vakcín proti COVID-19, včetně Sputniku V, které by chtěl do Česka dostat prezident Miloš Zeman. V době pandemie může využití neregistrované vakcíny dočasně povolit ministerstvo zdravotnictví, pokud si vyžádá stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Prezident Zeman v březnu veřejně vyjádřil přání, aby premiér Blatného odvolal.

„Celou dobu jsem si stál za používáním pouze schválených vakcín. Jen tak mohu lidem zaručit, že jsou pro ně bezpečné, vyzkoušené a že opravdu fungují,“ poznamenal při svém odchodu doc. Blatný.

Mezi svými úspěchy ministr Blatný jmenoval zvládnutí epidemické situace, nastavení systému očkování, přípravu aktualizace protiepidemického systému PES, která má být brzy představen, nebo také nastavení systému rozpoznání nových mutací SARS-COV-2. „Sám za sebe mám čisté svědomí, že jsem pracoval jen a jen na základě své odbornosti a rozhodoval na podkladě odborných dat a analýz,“ řekl doc. Blatný.

Na dotaz, zda vidí zpětně nějaké chyby ve funkci, zmínil prosincové rozvolnění opatření, i když jej nepovažuje vysloveně za chybu. „Nejsem si vědom nějakého pochybení, ale když se zpětně dívám, co bych udělal jinak… Před Vánoci jsme neměli informaci, že tu je všudypřítomná britská mutace. Kdybychom to věděli, pravděpodobně bychom jako vláda a asi i řada občanů postupovali jinak. Proto jsem rád, že se podařilo připravit systém dohledu nad mutacemi, abychom o něčem podobném věděli dopředu, a mohli včas reagovat,“ řekl doc. Blatný. Od 3. prosince se otevřely obchody, restaurace a služby, ačkoli v nemocnicích byl ohospitalizováno více než 4000 pacientů s infekcí COVID-19 a denně přibývalo více než 3000 nových nemocných na 100 tisíc obyvalel.

Co se týká dalšího vývoje epidemie COVID-19, věří Blatný, že pokud se podaří udržet stávající trend poklesu počtu nových nakažených a přijdou objednané vakcíny, můžeme mít v létě „vyhráno“, protože bude očkováno 70 procent dospělé populace. „Musíme být stále velmi opatrní, virus je stále nebezpečný a neodpouští chyby,“ řekl doc. Blatný a poděkoval zdravotníkům, dobrovolníkům, svým spolupracovníkům a armádě.

Když prezident Miloš Zeman jmenoval nového ministra zdravotnictví prof. Petra Arenbergera, dal mu veřejně jediný vzkaz. Má zajistit výjimku z pravidel pro neregistrované vakcíny proti COVID-19. „Nastupujete ve velice těžkých dobách, kdy zápasíme s pandemií a nejdůležitějším nástrojem v tomto boji je očkování. Každý z nás by proto měl usilovat o to, aby tu bylo co nejvíce efektivních vakcín,“ řekl prezident a připomněl, že se sám obrátil se žádostí o dodávku vakcín na izraelského, ruského a čínského prezidenta. „Ve všech třech případech byla odpověď pozitivní. Bohužel váš předchůdce a ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv tento proces blokovali. Je dobré si uvědomit, že každý, kdo tímto způsobem postupuje, škodí České republice a nese spoluodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají. Jen za dnešek jich bylo 150,“ sdělil ministrovi Arenbergerovi prezident Zeman.

Evropská léková agentura zahájila průběžné hodnocení Sputniku V v únoru. Schválené už jsou vakcíny firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. V procesu hodnocení jsou kromě Sputniku V také vakcíny firem Novavax a CureVac. Dosud byly do Česka dodány zhruba dva miliony dávek. Dalších 1,7 milionu dávek se očekává v dubnu, následně 1,9 milionu dávek v květnu a 3,3 milionu v červnu.

Nový ministr zdravotnictví prof. Petr Arenberger při svém uvedení do funkce uvedl, že novou funkci vnímá jako službu. Poděkoval svému předchůdci a uvedl, že je rád, že má na čem stavět.

Premiér Andrej Babiš při uvedení Arenbergera do funkce razantně odmítl, že by důvodem střídání na ministerském postu byla vakcína Sputnik V. „Chci zdůraznit, že to není o sputniku, pan prezident o něm zase mluvil,“ řekl premiér. Uvedl, že využití této vakcíny v Česku nezačne dříve, než získá registraci EMA, a že stát sám o sobě žádné vakcíny bez schválení evropskou agenturou nekoupí.

Ministr Arenberger by rád prověřil možnost provést u nás klinickou studii na Sputnik V, při které by mohli být očkováni dobrovolníci.

Jako důvod k odvolání Blatného sdělil Babiš odlišný pohled na řízení resortu. „Ne, že bych byl nespokojen s jeho prací, problém byl v tom, že se rozcházíme v názoru, jak by měl resort zdravotnictví fungovat,“ řekl premiér.

Zmínil zejména přípravu projektů, které budou financovány z evropských peněz určených na obnovu ekonomik po pandemii.

V rámci přípravy Národního plánu obnovy, kterým se rozdělení financí bude řídit, se diskutuje v oblasti zdravotnictví zejména o investicích zhruba deseti miliard korun do onkologie včetně nového pražského Českého onkologického institutu za 6,85 mld. Kč a dále 2,1 mld. na rehabilitaci pro pacienty po kritických stavech, 1,2 mld do rozvoje nejmodernější péče a 1,8 mld. na simulační centrum intenzivní medicíny.

„Je důležité přemýšlet o financování zdravotnictví, nejen využití fondu REACT a dalších, ale i přemýšlet o dalších možnostech financování zdravotnictví vícezdrojově. Až se otřepeme z pandemie, bude to otázka číslo jedna,“ řekl nový ministr Arenberger. Boj proti rakovině a onkologickou prevenci označil za téma významné nejen pro Českou republiku, ale celou Evropskou unii.

Premiér dále zmínil, že měl problém s „jedním spolupracovníkem pana Blatného“. Ten měl jednak v lednu a únoru deklarovat promoření a jednak měl vyjadřovat nesouhlas s nákupem monoklonálních protilátek k léčbě COVID-19. Ministerstvo podle premiéra nedostatečně propagovalo monoklonální protilátky.

Kromě toho je podle premiéra potřeba ministerstvo zdravotnictví personálně posílit a rozšířit počet úředníků. „Po odchodu ministra Vojtěcha někteří odešli a nebyli nahrazeni, je potřeba to napravit,“ uvedl Babiš.

Ministr Arenberger vyjádřil podporu co největší dostupnosti monoklonálních protilátek pro léčbu COVID-19 u rizikových pacientů a doporučil všem, kdo patří do rizikové skupiny, aby si praktickým lékařům říkali o doporučení.

Vedením Fakultní nemocnice Královské Vinohrady byl po dobu Arenbergerovy absence pověřen jeho náměstek pro léčebně preventivní péči MUDr. Jan Votava. Arenberger plánuje se na Vinohrady po své ministerské misi vrátit.

 

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Den vzácných onemocnění 2024

28. 3. 2024

Jde o několik pacientů s konkrétní diagnózou. Avšak je již známo přes 10 000 klinických jednotek a jedná se o miliony pacientů. Česko patří k zemím s…