Přeskočit na obsah

Moderní bariatrická chirurgie se učí v Praze

Cílem workshopu bylo vyškolit v novém operačním výkonu (laparoskopické plikaci žaludku) první evropské chirurgy vybrané z celé řady zájemců - bariatrických chirurgů. "Do Prahy přijelo devět chirurgů, spolu s doprovodem složeným ze zástupců dalších zdravotnických profesí. Celkem zde bylo asi kolem dvaceti účastníků z Itálie, Nizozemska, Švédska, ČR i USA," rekapituluje prof. MUDr. Martin Fried,DrSc., přednosta OB kliniky Praha a předseda České obezitologické společnosti ČLS JEP.

Kurs se skládal jak z teoretické, tak praktické části, během níž si chirurgové mohli mimo jiné prohlédnout a v experimentu vyzkoušet i nové instrumentarium pro tento druh operace a zúčastnit se přímo na operačních sálech výkonu u tří pacientů. "Naším úkolem bylo seznámit kolegy se základními principy metody tak, aby ji mohli eventuálně začít provádět i ve svých klinických praxích. Kromě toho jsme se s nimi podělili i o zkušenosti, jak řešit některá možná úskalí, která mohou provázet i každý jiný bariatrický zákrok. Je samozřejmé, že jsme jim zároveň zdůraznili, aby s laparoskopickou plikací žaludku v klinické praxi začínali pokud možno v přítomnosti někoho, kdo má s metodou již zkušenosti," dodal prof. M. Fried.

Plikaci žaludku v současnosti standardně provádějí u většího počtu pacientů kromě pražské OB kliniky pouze lékaři v americkém Clevelandu a brazilském Sao Paulu. "Troufnu si říci, že na našem pracovišti máme s výkonem jedny z nejrozsáhlejších zkušeností na světě, což dokládá i celkový počet přibližně 150 dosud provedených operací," konstatuje prof. M. Fried.

"Předpokládá se, že by se metoda díky své minimální invazivitě a zároveň vysoké účinnosti mohla rozšířit tak, aby bylo možné poskytnout péči většímu počtu obézních než dosud. Jak v ČR, tak v Evropě je totiž v současnosti k chirurgické léčbě indikováno asi pouhé procento, nanejvýš 1,5 %, z těch, kdo by z ní mohli profitovat. K rozšíření metody na další pracoviště v ČR i v Evropě stejně jako k rozvoji spolupráce mezi evropskými chirurgy a k vyšší dostupnosti nové operace pro více nemocných by měly přispět i další workshopy připravované OB klinikou na příští rok," dodává.

 

Metoda vysoce šetrná a bezpečná

Plikace žaludku podle dosavadních zkušeností vede nejen k výrazné redukci hmotnosti, ale i k léčbě různých onemocnění úzce souvisejících s obezitou, jako je například diabetes mellitus 2. typu. Po tomto zákroku dochází k výraznému zlepšení, nebo úplnému vyléčení diabetu u více než 70 % pacientů, a to i těch, kteří jsou léčeni inzulinem. Na rozdíl od některých jiných podobných operací (například sleeve gastrektomie, tedy tubulizace žaludku) není třeba u tohoto výkonu odstraňovat velkou část zcela zdravého žaludku.

"Ten ponecháme nemocnému celý, zjednodušeně řečeno jej pouze určitým způsobem, prošitím a staplery, zúžíme. Metoda je tudíž velmi šetrná a především je vratná," vysvětluje prof. M. Fried. "Ze všech operačních postupů, které jsou dnes k dispozici, patří laparoskopická plikace žaludku k těm opravdu nejméně invazivním, protože při ní není nutno jakkoli měnit anatomii zažívacího traktu či odstraňovat, resekovat části orgánů.

Pro pacienta je minimálně zatěžující a podle dostupných výsledků - ve světě přibližně 2,5letých, v ČR asi ročních - je přitom dostatečně účinná na to, aby pomohla u pacienta nejen zredukovat hmotnost, ale především, aby velmi dobře ovlivnila ostatní tzv. metabolická onemocnění spojená s obezitou. Tedy např. diabetes mellitus 2. typu, hypertenzi, hypercholesterolémii, syndrom spánkové apnoe apod. Na to se dnes bariatrická chirurgie, postupně přejmenovávaná na chirurgii metabolickou, soustředí především.

Dnes se postupně mění pohled na chirurgickou léčbu obezity, která si nestanovuje jako svůj hlavní, jediný a absolutní cíl zredukovat váhu pacienta. Není totiž až tak důležité, zda pacient po operaci zhubne 50 nebo třeba ,jen' 30 kilogramů. Podstatné je, že mu bariatrická, nyní již vlastně metabolická chirurgie pomůže zlepšit nebo zcela vyléčit ta onemocnění, která u takto neléčených, obézních, či dokonce neobézních pacientů vedou k tomu, že se dožívají mnohem kratšího věku než běžná populace."

K tomu, aby mohla být metoda laparoskopické plikace žaludku prohlášena za standardní a obvyklý postup léčby, je podle prof. M. Frieda potřeba dalších, pečlivě monitorovaných a zejména dlouhodobějších výsledků a sledování. Zatím se však ukazuje, že je to výkon vysoce účinný a také bezpečný.

"Bez jakékoli pochybnosti bylo prokázáno, že díky vybraným bariatrickým zákrokům dochází u velké části pacientů s diabetem 2. typu k jejich úplnému vyléčení, a to i v případě, že jsou léčeni inzulinem. V průběhu několika týdnů po operaci dojde ke zlepšení či úplnému vymizení diabetu zhruba u tří čtvrtin pacientů. U dalších 10 až 15 % pozorujeme výrazné zvýšení kvality života," dodává prof. M. Fried.

Nepochybně pozitivní zprávou pro pacienty je, že bariatrické operace jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění.Moderní bariatrická chirurgie se učí v Praze

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené