Monitoring diabetes mellitus v ordinaci praktického lékaře
Rostoucí výskyt zejména pozdních komplikací diabetu podmiňuje zvýšenou morbiditu i mortalitu diabetické populace a určuje také hlavní cíle péče o tyto nemocné – časnou diagnostikou, účinnou léčbou a prevencí snížit výskyt chronických komplikací. Tyto komplikace výrazně zvyšují nároky na poskytovanou léčbu a její nákladnost, kdežto správnou léčbou diabetu od okamžiku stanovení diagnózy lze naopak rizika komplikací zřetelně zmenšit.
Diabetik by měl být léčen v zařízení nebo na pracovišti, které mu může podle typu diabetu a jeho závažnosti, složitosti a náročnosti léčby i s ohledem na přítomné komplikace poskytovat terapii na patřičné úrovni. Léčbu a dispenzarizaci nekomplikovaného pacienta s diabetem 2. typu zajišťuje ordinace praktického lékaře nebo ordinace diabetologa či internisty. Sledování a léčba by přitom měly být v souladu s doporučenými standardními postupy.
Projekt MOET DM2 byl iniciován proto, že mezi diabetiky 2. typu je vysoký počet nekompenzovaných pacientů, u nichž je také vyšší výskyt diabetických komplikací (převážně cévních zahrnujících jak mikro‑, tak makroangiopatii) či projevů metabolického syndromu, což následně zvyšuje náklady na léčbu těchto komplikací. Diagnostika a terapie podle aktualizovaných doporučených postupů zajistí rychlejší kompenzaci pacienta s diabetem 2. typu, a tím sníží výskyt komplikací a následně náklady na léčbu.
Projekt si kladl za cíl implementaci aktuálních doporučených postupů léčby diabetu 2. typu (vydaných ČDS a SVL ČLS JEP) do klinické praxe diabetologů a praktických lékařů, dosažení rychlé kompenzace pacientů s diabetes mellitus 2. typu do tří až šesti měsíců (dosažení požadovaných cílových hodnot HbA1c (IFCC) nižších než 4,5 % a postprandiální glykémie 5 až 7,5 mmol/l.
Dalším cílem bylo zajištění kontroly kompenzace pacienta nejméně po dobu jednoho roku (projekt byl prodloužen o další rok i s podporou a souhlasem VZP) a získání informací o postupech léčby, její délce, délce kompenzace atd. při snaze o dlouhodobou kompenzaci pacienta s diabetem 2. typu (lze využít k doplnění standardů) v terénní praxi.
V neposlední řadě se projekt MOET DM2 soustředil na monitoring komplexní terapie projevů metabolického syndromu (profit pacienta i zdravotního systému při rychlé kompenzaci pacienta s diabetem 2. typu), získání podkladů pro farmakoekonomické hodnocení, vytvoření databáze praktických lékařů, kteří „nastavují“ terapii pacientů s diabetem 2. typu ve své klinické praxi, a zjištění potřeby dalšího kontinuálního vzdělávání jak praktiků, tak diabetologů.
Předběžné výsledky jsou velmi příznivé
Projekt MOET DM2 mimo jiné sleduje a podporuje VZP, jež všem lékařům, kteří na něm participují, udělila generální pardon stran preskripčních omezení, nákladových regulací na léky, pomůcek pro diabetiky předepsaných v těchto ordinacích a samozřejmě i na indikované a nutné laboratorní vyšetření.
Z prezentovaných prvotních výsledků je již zřejmé, že praktičtí lékaři pro dospělé účastnící se tohoto projektu jsou schopni implementovat doporučené postupy péče o diabetes mellitus do praxe, a hlavně že umějí diabetes nejen diagnostikovat, ale také velmi rychle kompenzovat u pacientů s hyperglykémii a s další metabolickou odchylkou. V projektu je zapojeno celkem 150 lékařů, z toho 100 všeobecných praktických lékařů (VPL) a 50 diabetologů. Celkem je sledováno a léčeno více než 2 000 pacientů (konkrétně 2 091).
Navzdory skutečnosti, že dosud máme k dispozici jen neúplná data, neboť výsledky jsou průběžně vyhodnocovány, je patrné, že po prvním roce dosáhli VPL předběžné kompenzace diabetu u více než 50 % pacientů s nekomplikovaným diabetem 2. typu. (Podotýkám, že jde zatím o hodnocení opírající se o všechny došlé výsledky. Jedná se o velmi dobrou úroveň kompenzace, ale nechci zatím předjímat celkový výsledek, o kterém vás budeme určitě informovat.)
Při této intenzivní terapii došlo souhrnně za 12 měsíců ke snížení hodnoty HbA1c o 1,3 % (viz graf), dále byl u lačné glykémie dosažen pokles o 1,7 mmol/l a hodnota postprandiální glykémie se snížila v průměru o 2,2 mmol/l.
Doufejme, že i další výsledky přinesou stejně příznivé zprávy, a že tak budeme moci léčit nekomplikované diabetiky ve svých praxích, podobně jako naši kolegové z ostatních vyspělých evropských zemí.
Zdroj: Medical Tribune