Přeskočit na obsah

Montpellier se těší na spolupráci s IKEM

Proč jste se rozhodl navštívit Prahu a IKEM?
Jsem zde, abych zjistil možnosti partnerství mezi oběma zdravotnickými zařízeními, a to jak na poli organizace poskytování zdravotní péče, tak formou výměny odborných zkušeností. Co považujete za největší problém francouzského zdravotnictví?
Ve Francii je trochu jiná situace než v České republice. V naší zemi zásadně neřídí nemocnice lékaři, ale úředníci. Hlavním problémem francouzského zdravotnictví současnosti je financování nemocniční péče. Právě probíhá restrukturalizace, která spočívá v tom, že rozhodování o penězích bude náležet samotným nemocnicím, tedy jejich vedení.Předpokládáte, že tyto změny povedou k větší nezávislosti a lepší motivaci?
Každá nemocnice dostane od ministra zdravotnictví na každý rok svůj rozpočet, bude s ním hospodařit a pochopitelně každý rok skládat účty. Stanoví si své priority a způsob financování, tedy množství prostředků, které své prioritní specializaci může a chce věnovat. Příkladem je třeba volba chirurgie hlavy a krku, protože v této oblasti má nemocnice erudované pracovníky, zkušenosti a tradici. Všechny ostatní aktivity pak takové prioritě podřídí. To povede ke specializaci nemocnic. Pro fi- nancování tedy nebude rozhodující počet lůžek, ale ekonomická náročnost konkrétní specializace a počet výkonů. CHU de Montpellier má čtrnáct takových hlavních specializovaných aktivit.A každá má svůj rozpočet?

...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 7/2006, strana 21

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené