Přeskočit na obsah

Motol má pro rok 2018 nasmlouváno na robotu sto výkonů

Fakultní nemocnice v Motole začala 18. dubna operovat na moderním robotickém systému da Vinci Xi. Jednání s výrobcem o smlouvě nebylo jednoduché. Na jednání o úhradách se zdravotními pojišťovnami se MT zeptala ekonomického náměstka Ing. Jiřího Čihaře. 

  • Jak je formulována vaše smlouva se zdravotní pojišťovnou, kolik zaplatí výkonů?

 

Pro letošní rok máme přislíbeno u Všeobecné zdravotní pojišťovny zhruba 100 operací. Máme ve smlouvě finanční limit, do kterého se vejdeme. Postupně se k Urologické klinice začnou připojovat další kliniky. Pro rok 2022 předpokládáme náběh na plnou kapacitu, což bude odpovídat zhruba 350 až 400 operacím ročně. 

  • Dojednaných sto operací je pro urologii, nebo i pro další obory?

 

Zatím je to rámec, který je pro urologii, ale pokud nastartují i ostatní obory, mohou se do tohoto rámce vejít také. 

  • Smlouvu na robotické výkony máte jen s VZP, nebo i se zaměstnaneckými pojišťovnami?

 

Smlouvu máme zatím s VZP a dvěma zaměstnaneckými pojišťovnami, další pojišťovny začneme zapojovat. Bývá to tak, že ostatní pojišťovny následují VZP. 

  • Úhrada za robotické operace pokryje náklady?

 

O tom se vede dohodovací řízení, respektive vyjednávání, a stále se budeme snažit zdůrazňovat některé rostoucí náklady a zohlednit je. V současné době, kdy projekt startuje, tak úhrady, které jsou, považujeme za startovací a dostačující. Postupem času budeme vyjednávat další podmínky. 

  • Kdo robotický systém zaplatil?

 

Získala na to nemocnice peníze EU nebo státní dotaci? Nemocnice si na to musela ušetřit z fondu reprodukce, celkovou cenu tedy zaplatila nemocnice. 

  • Předpokládáte, že by si nemocnice opatřila dalšího operačního robota, nebo stačí jeden?

 

Myslím, že nemocnice se nejprve musí dostat na plnou kapacitu 350 až 400 výkonů ročně, pak se můžeme bavit dál.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Kolibříci šíří osvětu o alopecii

24. 1. 2023

V České republice vznikla relativně nedávno organizace, která usiluje o osvětu široké veřejnosti o alopecii. Snaží se tak podpořit tisíce lidí, kteří…