Přeskočit na obsah

Motolské kardiocentrum svým pacientům dává celý život

Profesoru Milanu Šamánkovi je letos osmdesát let. Svůj profesionální život spojil s budováním a rozvojem Dětského kardiocentra FN v Motole, jehož zmodernizované provozy mohou lékaři a malí pacienti i jejich rodiče již několik měsíců využívat.

Nehmotným, ale o to hodnotnějším darem k jeho životnímu jubileu bylo mezinárodní symposium o vrozených srdečních vadách, které za účasti špičkových mluvčí kardiocentrum pořádalo ve spolupráci s Českou kardiologickou společností. Setkání proběhlo 5. a 6. prosince v pražském Břevnovském klášteře.

Tato akce byla mimo jiné příležitostí ke zhodnocení, kam se péče o děti s vrozenou srdeční vadou od vzniku centra v roce 1977 posunula. Ještě okolo roku 1975 umírala přes veškeré snahy zhruba polovina všech dětí, jež se s vrozenou srdeční vadou narodily, u dětí s kritickou vadou to bylo dokonce 95 procent.

To se rychle změnilo. Díky prozíravostí zakladatelů už původní koncepce centra předjímala trend, jakým se podobná pracoviště ve světě začala ubírat až později – ať už jde o maximální centralizaci péče, úzkou součinnost kardiologů, kardiochirurgů, anesteziologů i dalších specializací či důraz na prenatální diagnostiku a spolupráci s lékaři v terénu.

Dnes se toto vše zúročuje. Perioperační úmrtnost se na tomto pracovišti pohybuje kolem jednoho procenta, dospělosti se dožívá devět z deseti jeho pacientů, velká většina z nich s dobrou kvalitou života

*****

lon

Medical Tribune

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Vápník a vitamin D – stále k diskusi?

31. 10. 2024

Koncentrace vápníku v krevním séru (plazmě) není dostatečným ukazatelem metabolických procesů organismu, do kterých je kalcium zapojeno. Množství…