Přeskočit na obsah

MR zobrazení prsu v klinické praxi

Dnešní gynekologie a porodnictví má k dispozici několik zobrazovacích metod k vyšetření prsní tkáně. Jediným postupem, u něhož byla prokázána redukce úmrtnosti na karcinom prsu přibližně o 30 %, je mamografie. Obrazy mohou být získány digitálně nebo zachyceny na konvenční kombinaci film-folie. Digitální mamografie je ekvivalent ke konvenčním mamografickým snímkům a očividně nenabízí žádné podstatné klinické výhody kromě toho, že obrazy budou s menší pravděpodobností založeny či ztraceny. Ultrasonografie (US) je v současné době vyhrazena pro hodnocení hmatné abnormality, která byla zjištěna fyzikálním vyšetřením, pro přetrvávající fokální oblast bolestivosti prsu nebo pro ložiskový mamografický nález. Ačkoli předběžné důkazy naznačují, že US může být cenná při screeningu žen s denzní prsní žlázou, v žádné velké prospektivní screeningové studii nebyla prokázána redukce úmrtnosti. Pozitronová emisní tomografie (PET) používá k detekci malignit v prsu glukózu značenou radioaktivním F; bohužel užitečnost použití této metody jako screeningového nástroje limituje její relativně nízká senzitivita (60 %). Nejprospěšnější je při detekci recidivy nebo metastatického karcinomu prsu a možná i k monitorování odpovědi na chemoterapii. Pro zobrazení prsní tkáně není v současné době příliš cenné ani scintigrafické vyšetření s použitím SESTAMIBI, neboť dosahuje senzitivity 30–80 % (v závislosti na velikosti tumoru). Vývoj MR zobrazení
Výzkum v detekci a diagnostice onemocnění prsu pomocí magnetické rezonance začal v pozdních 80. letech 20. století a byl zpočátku zaměřen na detekci ruptur silikonových implantátů. V té době se často spekulovalo o spojitosti mezi volným silikonem a onemocněním pojivové tkáně – což se později nepotvrdilo. Od začátku 90. let, kdy se začalo intravenózně používat gadolinium, vědci zjistili, že by mohlo být vidět přes denzní tkáň a proběhlo zkoumání neovaskularizace sdružené s malignitami v prsu. Na konci 90. let mnoho velkých onkologických center začalo rutinně používat MR zobrazení u vybraných žen s karcinomem prsu a v poslední době pro screening známých nosiček genů BRCA 1/2. Přes všechny tyto výhody stále ještě nevíme, jaká je míra falešné negativity u MR zobrazení prsu. Ačkoli v detekci invazivního karcinomu je to metoda velmi citlivá, u klinicky či zobrazením zjištěných suspektních nálezů nezabrání potřebě biopsie. Naproti tomu jako slibná doplňující metoda se ukazuje MR mamografie (MR zobrazení prsu, zobrazení prsu magnetickou rezonancí) za použití přístroje s magnetickým polem 0,5 T nebo 1,5 T. Magnetická rezonance je schopna vizualizovat prsní tkáň s dostatečným prostorovým a časovým rozlišením.
...

Komentář

Autor: Doc. MUDr. Jan Daneš, CSc

Cílem článku určeného gynekologům v ambulantní praxi je podat souhrnnou informaci o MR zobrazení prsu (MR mamografii, vyšetření prsu magnetickou rezonancí), způsobu provedení a indikacích. V komentáři bych rád zdůraznil některé body a doplnil poznámky o situaci u nás.1. Volba kvalitního centra.
S autorkou plně souhlasím. MR mamografii (MRM) je vhodné provádět v kvalitním centru s přístrojem s magnetickým polem 0,5–1,5 T, který je vybaven oboustrannou prsní cívkou a vhodným softwarem pro provádění a interpretaci obrazů. Vyšetření jen jedné strany je považováno za postup non lege artis. V současnosti jsou v evropských podmínkách pro dynamické vyšetření prsu s použitím kontrastní látky (Gd-DTPA, 0,1–0,2 mmol/kg hmotnosti) standardem trojrozměrné sekvence T1-GE s tloušťkou vrstvy 2–4 mm nejlépe se šesti měřeními po podání kontrastní látky (minimum je 5). Tenká tloušťka vrstvy umožňuje detekci tumorů od 4 do 8 mm. Velké množství získaných obrazů vyžaduje odpovídající nástroje pro jejich prohlížení a interpretaci. Mezi ně patří zejména možnost subtrakce obrazů (eliminuje signál tuku a usnadňuje odhalení struktur s vysokým zvyšováním signálu) a program pro analýzu změny signálu v čase. Ve vybraných případech je výhodná i technika MIP (Maximum Intensity Projection). Je třeba hodnotit nejenom velikost a rychlost vzestupu signálu (tzv. enhancement) po aplikaci kontrastní látky, ale také tvar enhancující léze, okraje, texturu a kinetiku distribuce v čase (centrifugální, centripetální či nezměněná). Mezi známky malignity patří: větvící se či cípatá (spikuloidní) formace, neurčité okraje, prstenčité a centripetální enhancement, rychlý a výrazný vzestup signálu s následným poklesem intenzity (tzv. wash-out). U vyšetření na posouzení integrity implantátu je výhodné používat speciální sekvence na silikon, výhodné jsou někdy i sagitální vrstvy. Radiolog, který vyšetření interpretuje, by měl ovládat i ostatní mamární diagnostické zobrazovací metody a nález při MRM pečlivě porovnávat s mamogramy či sonografickými obrazy. V případě, že je radiolog odborník jen na MR, musí úzce spolupracovat s radiologemmamodiagnostikem.
...

Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 5/2005, strana 24

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené