MZ mlčí ke sporným zakázkám
V posledních letech výrazně narostl počet zakázek, které získávají tzv. kompletátorské firmy. Nakupují zdravotnickou techniku od přímých výrobců a dodávají je do nemocnic až s 35procentní přirážkou. V těchto dnech vyšetřuje speciální tým z ministerstva financí podezřelé nákupy v pěti severočeských nemocnících, jež spadají pod Krajskou zdravotní a. s. Ministerstvo financí tak chce předejít kontrole Evropského úřadu proti podvodům OLAF. Kdyby zjistil pochybnosti, mohlo by to ohrozit čerpání prostředků z fondů EU pro celé Česko.
"Nyní se chystá naprosto bezprecedentní kontrola. Dosud kontroly probíhaly tak, že ministerstvo zkontrolovalo pouze formální stránku věci, nikoli hospodárnost transakce," říká MUDr. Alena Dernerová, která za zveřejnění informací o podezřelých nákupech získala od Lékařského odborového klubu Cenu za statečnost.
Zneužívají se i peníze, které kontroluje MZ
Nevýhodné nákupy přes kompletátory se nedějí jen v Ústí, ale prakticky ve všech nemocnicích, které řídí MZ. Místopředseda kontrolního výboru Parlamentu Ing. Libor Ježek (ODS) již před časem zveřejnil analýzu, která na konkrétních číslech ukazuje, že nákupy lékařské techniky přes kompletátory jsou finančně velmi nevýhodné.
Přesto je ministerstvo dále využívá. "Případ Krajské zdravotní je modelem toho, jak odtékají desítky miliard i v jiných nemocnicích, včetně těch, jež jsou řízeny ministerstvem zdravotnictví," říká poslanec Ježek a dodává: "Opakovaně od MZ požadujeme zadávací dokumentaci týkající se nákupů přístrojů ve FN Plzeň. Dále žádáme informace o nákupech techniky ve FN Ostrava, ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, v Liberci a dalších centrech.
Žádáme tyto informace už více než rok. Bezvýsledně. Kdybychom tyto informace získali, bude na světě další kauza stejných rozměrů jako v Ústí. Opět se ukáže, že nákupy přístrojů byly neúměrně předražené. Tentokrát s aktivním podílem ministerstva zdravotnictví," dodává místopředseda kontrolního výboru.
Redakce MT opakovaně žádala rozhovor s náměstkem ministryně zdravotnictví Markem Šnajdrem. MZ se k tomuto tématu odmítlo vyjádřit. Přes tiskové oddělení pouze vzkázalo, že veškeré nákupy lékařské techniky ve "svých" nemocnicích kontroluje a nikdy nezjistilo žádné pochybnosti.
Na dotaz, proč kompletátoři nabízejí své produkty v průměru o 30 procent dráž než přímí výrobci, odpovídá ředitel firmy Hospimed MUDr. Jindřich Řehák. "Bohužel jde pouze o názory osob, které mají nějakou potřebu sdělovat své nekompetentní názory. O těchto zakázkách se jednalo na nejvyšších místech a nebylo shledáno žádné pochybení. Co více chcete?"
Další z oslovených kompletátorských firem - Puroklima a Hypokramed - na výzvu redakce MT neodpověděly.
Zdroj: Medical Tribune