MZ: Odlišné platové tabulky jsou jen doporučením
Jak závazný je tento dokument pro zaměstnavatele při určování platových tarifů u jeho zaměstnanců? Jde tedy pouze o doporučení, přičemž zaměstnavatel může toto doporučení nerespektovat?
Nařízením vlády č. 201/2009 Sb., jímž se mění nařízení vlády č. 564/2006 Sb. o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů, je s účinností od 1. července 2009 upraveno, že zaměstnanci, který je zdravotnickým pracovníkem poskytujícím zdravotní péči ve zdravotnickém zařízení, zařízení záchranné služby nebo zařízení sociálních služeb, přísluší platový tarif stanovený podle stupnice platových tarifů uvedené v další příloze č. 3 k tomuto nařízení. S ohledem na značné množství dotazů a pro rychlejší dořešení realizace ve vztahu k zaměstnancům ve vlastních zdravotnických zařízeních zpracovalo ministerstvo zdravotnictví podle nejčastějších dotazů doporučení postupu za účelem maximálního sjednocení zejména ve sporných případech. Jedná se pouze o doporučení, závazné pro zaměstnavatele a pro nárok zaměstnance je citované nařízení vlády.
Liší se nějak závaznost tohoto dokumentu pro státem řízená zdravotnická zařízení (fakultní nemocnice) a pro ta, která přímo pod MZ nespadají?
Závaznost upravuje citované nařízení vlády a působnost je upravena ustanovením § 109 odst. 3 zákoníku práce v těch případech, kdy zaměstnanci jako peněžité plnění za práci náleží plat. V tomto případě není rozdílu, je-li zřizovatelem zdravotnického zařízení, zařízení záchranné služby nebo zařízení sociálních služeb ministerstvo nebo jiný orgán veřejné správy.
Pochopila jsem správně, že první platová stupnice představuje nižšítarify než druhá a druhá stupnice nižší tarify než třetí?
Ano, jde o rozdílnost stanovených platových tarifů podle jednotlivých příloh nařízení vlády č. 564/2006 Sb. o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů. To znamená, že se týká zdravotnických pracovníků poskytujících zdravotní péči ve zdravotnickém zařízení, zařízení záchranné služby nebo zařízení sociálních služeb.
Je správná interpretace, že pracovníci pouze řídící poskytování péče jsou placeni podle prvního stupně, který je z tří daných stupnic nejnižší?
Ano, neboť přiznání je podmíněno poskytováním zdravotní péče, a pokud se jedná o práce a činnosti pouze řídicí a metodické, nenáleží zaměstnanci zvýšený platový tarif.
Někteří zaměstnavatelé zdravotníkům předložili novou pracovní náplň, která se doslovně kryje s náplní původní, jen s tím rozdílem, že je v ní namísto původního znění"poskytuje komplexní základní nebo specializovanou ošetřovatelskou péči bez odborného dohledu" nyní uvedeno "poskytuje základní ošetřovatelskou péči bez odborného dohledu". může zaměstnavatel provést takovouto úpravu v textu smlouvy jen proto, aby mohl zdravotníky nadále vyplácet v původní platové třídě?
Je na odpovědnosti zaměstnavatele, jak připraví pracovní náplň zaměstnanci, záleží na celkovém obsahu požadované a vykonávané činnosti. Zaměstnavatel je povinen vydat zaměstnanci platový výměr, a do-jde-li ke změně skutečnosti uvedené v platovém výměru, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci tuto skutečnost písemně oznámit včetně uvedení důvodů (ustanovení § 136 zákoníku práce).
Zdroj: Medical Tribune