Přeskočit na obsah

Na cestě za terapeutickou vakcínou pro léčbu Ca plic a prsu

Plicní karcinom je v celosvětovém měřítku nejčastější onkologickou příčinou úmrtí u mužů a druhou u žen. Odhaduje se, že každým rokem na něj zemře 975 000 mužů a 376 000 žen, což znamená jedno úmrtí každých třicet sekund. Přitom jen 10 % postižených přežije pět let od chvíle, kdy byla stanovena diagnóza plicního karcinomu, neboť v té době je u většiny pacientů nemoc již v pokročilém a neoperabilním stadiu, což znamená velmi špatnou prognózu nemocného. Přibližně 25 až 30 % případů je diagnostikováno jako místně pokročilý nemalobuněčný karcinom plic (Non‑Small Cell Lung Cancer – NSCLC) (stadium III) a 40 až 50 % případů je již ve stadiu metastáz (stadium IV).

Proto je každý náznak pokroku vždy sledován s velkou pozorností, jak je tomu i nyní ve vztahu k terapeutické vakcíně Stimuvax (BLP25 liposomální vakcína) společnosti Merck Serono. Stimuvax ovlivňuje imunitní systém nemocného tak, aby dovedl rozpoznat nádorovou buňku a cíleným zásahem ji zničit. Terapeutická vakcína je zaměřena na antigen MUC1, který je na povrchu buněk mnoha typů nádorů a jenž hraje důležitou roli v podpoře růstu a přežití nádoru.

Původní randomizovaná studie fáze II prokázala, že ve skupině pacientů s místně pokročilým NSCLC stadia IIIB, kteří byli léčeni Stimuvaxem, byla průměrná doba přežití 30,6 měsíce oproti 13,3 měsíce v kontrolní skupině. Data prezentovaná na letošní výroční konferenci Americké společnosti klinické onkologie (ASCO), vycházející z více než osmiletého sledování pacientů s NSCLC, prokazují dlouhodobou bezpečnost vakcíny a podporují provedení další studie. Tou by se měla stát multicentrická, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie fáze III START (Stimulating Targeted Antigenic Responses To NSCLC), jež by měla prokázat účinnost a bezpečnost vakcíny Stimuvax u pacientů s doloženým neresekabilním NSCLC stadia IIIA nebo IIIB, kteří jsou ve stabilizovaném stavu alespoň po dvou cyklech léčby chemoradioterapií zahrnující platinu. Primárním hodnoticím ukazatelem studie, do níž bude zařazeno více než 1 300 pacientů z 30 zemí světa, je doba přežití.

Odborníci se shodují, že léčebné výsledky ze studií Stimuvaxu u místně pokročilých, neresekabilních NSCLC představují výrazné zlepšení prognózy nemocných, průměrná doba přežití se u těchto pacientů pohybuje mezi 9 a 13 měsíci. Fakt, že polovina pacientů ze studií se Stimuvaxem je léčena již osm let, představuje průlom v léčbě plicního karcinomu.

Léčebná vakcína Stimuvax patří mezi nejdůležitější přípravky vyvinuté společností Merck Serono a představuje výrazný pokrok směrem k personalizované onkologii prostřednictvím cílené terapie.

Na základě dosavadních úspěšných výsledků je v současnosti zahajována rovněž studie fáze III pro zhodnocení bezpečnosti a účinnosti vakcíny Stimuvax u nemocných s pokročilým, inoperabilním karcinomem mammy. Jde o studii STRIDE (Stimulating Immune Response In Advanced Breast Cancer), jejímž cílem bude posoudit, zda podávání vakcíny může prodloužit dobu přežití bez progrese u nemocných s lokálně pokročilým, recidivujícím či metastatickým karcinomem prsu, léčených hormonální terapií.

Do studie by mělo být zařazeno více než 900 nemocných ve 180 centrech 30 zemí světa a jejím vedoucím investigátorem je dr. Lawrence Shulman (Dana‑Farber Cancer Institute, Boston, USA).

Význam studie podtrhuje fakt, že v celosvětovém měřítku je každoročně karcinom mammy diagnostikován u více než milionu žen (v Evropě je to 430 000, v USA 212 920 žen). V průběhu jednoho roku způsobuje celosvětově zhruba 519 000 úmrtí. Navzdory všem pokrokům v jeho léčbě v posledních letech dnes déle než deset let stále ještě nepřežívá plných 28 % postižených.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené