Přeskočit na obsah

Na pražském Smíchově vzniklo centrum světové IT

Na levém břehu Vltavy za rok vyrostla nová budova Riverview, kde sídlí Globální inovativní centrum farmaceutické společnosti Merck Sharp & Dohme (MSD). Slavnostního otevření, které proběhlo 20. května letošního roku, se zúčastnili nejen nejvyšší představitelé IT této globální společnosti, ale především velvyslanec USA v ČR Andrew H. Schapiro, náměstek ministra zdravotnictví prof. MUDr. Josef Vymazal, DSc., a zástupce pražského magistrátu Ing. Radek Lacko.

Náměstek ministra zdravotnictví prof. MUDr. Josef Vymazal při úvodních projevech shrnul to podstatné, co pro Prahu vybudování globálního pracoviště znamená: „Jde o splněný sen o tom, že se v Česku bude provádět základní výzkum a vývoj s celosvětovým přesahem. Jde o první krok a všichni doufáme, že nezůstane posledním. Vždyť naše země má co nabídnout! Společnost MSD to pochopila.“

Cílem Globálního inovativního centra společnosti MSD (GIC) je vývoj nových možností využití IT technologií ve zdravotnictví. Bude zde pracovat více než pět set vysoce kvalifikovaných specialistů IT, ekonomů, biologů a lékařů. Celková výše investice do fungování centra v letech 2014 až 2016 dosáhne 1,5 miliardy korun, což z ní činí jednu z největších IT investic nejen v České republice, ale i ve střední Evropě.

„Rozhodli jsme se inovativní centrum otevřít v Praze, protože Praha nabízí kvalitní a vzdělané specialisty s vysokou úrovní znalostí a profesních schopností,“ vysvětluje Clark Golestani, výkonný viceprezident a globální ředitel pro informační technologie společnosti MSD.

„Obchodní spolupráce mezi Spojenými státy a Českou republikou se stále prohlubuje, což dokazuje řada investic amerických společností v České republice a také vzrůstající zájem českých firem obchodovat na americkém trhu,“ komentuje Andrew H. Schapiro, velvyslanec Spojených států v České republice.

Analýza a predikce

GIC bude provádět matematické modelování a analýzu dat, zaměří se také na bezpečnost informací a mobilní technologie. Pomocí složitých matematických modelů využívajících dostupná medicínská, demografická a sociologická data se inovativní centrum pokusí odhadnout, která onemocnění budou v horizontu desítek let představovat největší nebezpečí a pro jaká onemocnění bude zapotřebí vyvinout nové léky. „Aktivity centra nám umožní využívat informace z tzv. big data a tím pomohou v procesu výzkumu a vývoje léků na globalizovaném trhu,“ vysvětluje John Westby, ředitel GIC.

„Chceme hledat také souvislosti mezi onemocněními. Pokud vycházíme z velkých vzorků, můžeme třeba odhadnout, že pacienti s určitou chorobou jsou za určitých podmínek náchylní k dalším onemocněním,“ říká Clark Golestani, výkonný viceprezident a globální IT ředitel společnosti MSD.

Zpracovávat data původem ze zdravotnictví a farmaceutického průmyslu není jednoduché, protože informace vznikají rozdílnými způsoby v rámci odlišných informačních systémů, navíc se mohou lišit i formátem: může jít o grafiku, slovní vyjádření (lékařské zprávy) i velké soubory číselných dat. A právě se všemi těmito daty bude pracovat pražské inovativní centrum.

Analýza dat shromážděných za mnohaletá období pomůže odborníkům pochopit, které postupy fungovaly nejlépe, které selhaly a proč. To umožní lepší orientaci při určování směru výzkumu.

Počítačové technologie a zdravotní péče

Elektronizace zasahuje do našeho každodenního života a nevyhýbá se ani farmaceutickému průmyslu, ani pacientům, kteří mají přístup k většímu množství informací než kdykoli dříve. „Fakt, že pacienti mají své mobilní telefony a jiné komunikátory prakticky neustále při sobě, otevírá příležitosti vyvíjet mobilní aplikace, které by jim pomohly mít pod kontrolou také své zdraví,“ říká John Westby, výkonný ředitel GIC. Aplikace pro mobilní zařízení může pacientovi pomáhat například s dodržením časů užívání léku či jeho správným dávkováním, ale také s pochopením příčin a způsobu léčby jeho onemocnění.

Matematické modelování trendů ve zdravotní péči

Jedním z hlavních z nástrojů GIC v Praze je matematické modelování, které může být použito v různých odvětvích – od klinických studií až po epidemiologická šetření. Právě u klinických studií je velice důležitý průběžný sběr dat a přesné stanovení doby interim analýzy, což je velmi obtížné. Pražské inovativní centrum bude tvořit matematický model, který usnadní stanovení doby předběžného vyhodnocení dat. Matematické modely však pomohou i u predikce účinnosti (například u vakcín) a hlavně při farmakoekonomických analýzách.

Riverview pomáhali navrhovat sami zaměstnanci

Budova GIC na pražském Smíchově je unikátní tím, že se na jejím návrhu podíleli sami zaměstnanci. „Každý zaměstnanec Globálního inovativního centra mohl sdělit své očekávání i připomínky. Ty pak byly zohledněny v plánech dodavatelů. Snažili jsme se vytvořit prostředí, které by napomáhalo vzájemné komunikaci a kreativitě zaměstnanců,“ říká John Westby, ředitel pražského GIC.

Jedním z charakteristických rysů budovy je flexibilita, která odpovídá organizační struktuře společnosti. Vnitřní uspořádání Riverview je proto hodně mobilní. Přemístitelné nejsou jen stoly, ale třeba i stěny mezi zasedacími místnostmi tak, aby uspořádání bylo možné měnit podle momentálních potřeb týmů. Na stěny je dokonce možné psát, napsané je převedeno do elektronické podoby a zaznamenáno. Značnou část budovy netvoří klasické kanceláře, ale neformální prostory. Na každém patře je například veliká kuchyňka – lépe řečeno kavárnička, kde je možné pracovat i diskutovat s kolegy. Nejvíce nápadů vzniká při komunikaci.

Každé patro má i prostor nazývaný „kino“ pro semináře, prezentace a větší schůzky. Každý kinosál navíc umožňuje přijímání streamovaného signálu z hlavních konferenčních místností s kapacitou 100 míst. Dokonce je zajištěna interakce z jednotlivých kin s hlavním sálem.

„Naše společnost působí globálně a potřebujeme spolupracovat na globální úrovni, máme kolegy v USA nebo v Singapuru. Spolupráce musí být efektivní, a proto jsme se hodně věnovali možnosti dálkové komunikace,“ říká John Westby. Nejde jen o videosystém pro telekonference. Budova je vybavena speciálními tabulemi, které zaznamenávají a digitalizují i ručně zapsaný obsah, který je tím pádem možné okamžitě sdílet. Jsou zde také instalovány speciální stěny – obří interaktivní plochy monitoru počítače, kam mohou pomocí svých mobilních zařízení nebo speciálních papírů přispívat kolegové z jedné místnosti v Praze stejně jako u sdílené plochy v Singapuru.

Prostorné terasy nebo střecha se zahradní úpravou s jedinečným výhledem na Prahu slouží k odpočinku. Protiváhu rušných míst, která se vymykají klasickému kancelářskému pojetí práce, tvoří „knihovny“, kam se mohou zaměstnanci uchýlit, když potřebují klid na práci a soustředění.

Budova Globálního inovativního centra, Riverview, byla postavena podle zásad výstavby udržitelných budov, které zvýšenou měrou využívají vzduch a světlo a tím snižují celkové náklady na provoz budovy. V budově je 7000 m2 kancelářských ploch, 90 parkovacích míst i úložiště pro jízdní kola.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené