Naděje pro pacienty s glioblastomem?
Nejčastějšími nádory mozkové tkáně jsou mozkové gliomy (tvoří 80 % všech nádorových onemocnění mozku), které se podle klasifikace WHO dělí do čtyř stupňů. Nejagresivnějším a bohužel nejběžnějším – vyskytuje asi u 50 % všech případů – je tzv. multiformní glioblastom (maligní forma, gliom stupně IV). „Jedná se o vysoce vaskularizovaný tumor s možností rozvoje angiogeneze. Nejčastější terapeutickou strategií pro nově diagnostikovaný glioblastom je maximální chirurgická resekce následovaná souběžnou radioterapií a chemoterapií. Jde však pouze o paliativní léčbu, nikoli kurativní, neboť u mnoha nemocných nakonec dojde k recidivě nádoru a progresi onemocnění, se stupněm úmrtnosti přesahujícím 70 % po dvou letech od iniciální diagnózy. Je tedy nezbytně nutné hledat nové léčebné možnosti – zejména cílenou terapii,“ vysvětlil prof. Michael Weller z Universitätsspital Zürich ve Švýcarsku.
Cílená blokace integrinů
brání angiogenezi
Jednu z možností takové cílené terapie by měla ověřit studie fáze III CENTRIC (CileNgitide in combination with Temozolomide and Radiotherapy In newly diagnose glioblastoma Phase III randomized Clinical trial). Jejím cílem je prokázat účinnost a bezpečnost užití inhibitoru integrinu EMD 121974 v kombinaci se standardní léčbou (chemoterapií a radioterapií) oproti izolované standardní terapii u pacientů s nově diagnostikovaným multiformním glioblastomem a methylací promotoru MGMT (methylguanin DNA methyltransferáza). Ta je důležitým markerem pro predikci účinků chemoterapie.
„Naším úkolem je zjistit, zda kombinace EMD 121974 se standardní terapií může donutit mozkový nádor ustoupit, zabránit progresi onemocnění a prodloužit dobu přežití u pacientů s glioblastomem,“ řekl MT prof. M. Weller. Vedoucím investigátorem studie je Dr. Roger Stupp z Centre Hospitalier Universitaire Vaudois Lausanne ve Švýcarsku.
Zkoumaná látka EMD 121974 je považována za prvního zástupce nové kategorie cílené nádorové léčby z rodiny tzv. inhibitorů integrinů. Působí tak, že blokací specifických receptorů – integrinů – endotelových buněk brání angiogenezi, tedy vytváření nových cév zásobujících tumor. Zároveň se váže pouze na receptory buněk nádoru, resp. endotelových buněk procházejících angiogenezí, a na ostatní buňky prakticky nepůsobí.
Předchozí fáze I/IIa multicentrické studie 010 se zaměřila na terapii EMD 121974 v kombinaci s radio- a chemoterapií u 52 pacientů s nově diagnostikovaným glioblastomem. Po šesti měsících léčby bylo 69 % nemocných bez progrese nádoru a medián přežití bez progrese dosáhl osmi měsíců. V prospektivní subskupině pacientů, jejichž nádorová tkáň obsahovala methylovaný promotor MGMT genu, bylo bez progrese nádoru po šesti měsících 91 % pacientů a medián přežití bez progrese dosáhl 13,4 měsíce.
Na ověření dávkování EMD 121974 v monoterapii byla zaměřena studie 009 fáze IIa. Bylo do ní zařazeno 81 pacientů, z nichž 98 % bylo předtím léčeno radio- a chemoterapií. Výsledky studie 009 spolu s průběhem výzkumu dokumentuje připojené schéma.
Zapojí se i čeští pacienti
Do studie CENTRIC, která začíná právě nyní, by mělo být zahrnuto 500 pacientů 120 specializovaných center z 22 zemí, mezi nimi i z ČR. „Primárním výstupem studie by mělo být ověření celkové doby přežití. Sekundární cíl sleduje potvrzení přežití bez progrese onemocnění, bezpečnosti, snášenlivosti a farmakokinetiky EMD 121974 a také výzkum kvality života nemocných, kteří budou touto látkou léčeni,“ přiblížil nejbližší cíle prof. M. Weller. Výběr vhodných pacientů by měl trvat do poloviny roku 2010, poté bude studie probíhat dalších přibližně 21 měsíců. Teprve pak bude známa odpověď na otázku, zda tuto léčbu mozkových nádorů lze označit za skutečně cílenou.
Zdroj: