Přeskočit na obsah

Náhlá příhoda břišní v těhotenství po fertilizaci in vitro

Mezi nejzávažnější komplikace kontrolované ovariální hyperstimulace patří ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS) a vícečetná gravidita. Ovariální hyperstimulační syndrom vzniká jako komplikace stimulace ovarií exogenními gonadotropiny u 20–40 % cyklů in vitro fertilizace (IVF). Podle závažnosti jde téměř vždy o mírné postižení. Střední stupeň OHSS se vyskytuje ve 2–5 % stimulovaných cyklů, těžké případy OHSS vyžadujících hospitalizaci (stupeň 4–5, klasifikace dle Golana) se objevují v méně než 1 % stimulovaných cyklů.

Výskyt závisí na protokolech stimulace, na věku pacientek a jejich diagnóze. Náhlé příhody břišní v souvislosti s ovariálním hyperstimulačním syndromem jsou pak komplikací raritní a je zapotřebí mezioborové spolupráce. Paradoxní komplikací léčby sterility je mnohočetné těhotenství. Je zatíženo nesrovnatelně vyšším rizikem těhotenských komplikací a předčasného porodu než gravidita jednočetná.

Na druhou stranu paušální snížení počtu embryí při embryotransferu (ET) na jediné by výrazně snížilo naději na otěhotnění u zbytečně velkého počtu žen. V běžné praxi se nikde v České republice již netransferují více než tři embrya současně. Důvodem embryotransferu více než jednoho embrya po IVF je zvyšující se pravděpodobnost těhotenství.

Podíl jednovaječných dvojčat je sice po IVF též zvýšen (z 0,5–1,5 %), ale i tak je podíl monozygotních dvojčat na mnohočetném těhotenství zanedbatelný. U žen do 35 let má každé embryo po IVF cca 30–35% pravděpodobnost implantace. Ektopická gravidita (GEU) se po IVF vyskytuje v rozmezí 0,5–3 %.Vzhledem k běžnému embryotransferu dvou embryí do dělohy může jedno implantovat v děloze, druhé v tubě (tzv. duplicita), musíme tedy vždy na tuto skutečnost myslet – nález plodového vejce v děloze ještě nevylučuje přítomnost GEU.

Výskyt vícečetného těhotenství se řídí Hellinsovým pravidlem, v důsledku asistované reprodukce je toto pravidlo porušeno. Z porodnického hlediska jsou tato těhotenství ze strany matky i plodů riziková, hrozí těhotenské i porodnické patologie ...

 

 

 

 

 

 

 

Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 2/2010, strana 64

 

Zdroj: Gynekologie po promoci

Sdílejte článek

Doporučené