Přeskočit na obsah

Nanoroušky bez kompromisu

Jedním z oborů, pro který epidemie COVID‑19 zapůsobila jako akcelerátor, je tvorba nanotechnologií. A Česká republika představuje zemi, která má v tomto směru co nabídnout – zvláště u nanotextilií představuje v mezinárodním kontextu absolutní špičku. Už dávno nejde jen o nadějné koncepty a prototypy. Během současné epidemie takto zaměřené tuzemské firmy najely na sériovou výrobu a nabízejí milionové objemy ochranných pomůcek.

Využití nanomembrány v roušce nebo respirátoru výrazně zvyšuje, respektive prodlužuje ochrannou funkci pomůcky. I zde je nutné mezi jednotlivými produkty rozlišovat. Jejich vlastnosti se liší mimo jiné podle toho, jaká konkrétní technologie je použita pro výrobu nanomembrány. Určitým zlatým standardem v této oblasti, zajišťujícím optimální a stálé vlastnosti materiálu, se stala technologie Nanospider. Ta je založena na tzv. elektrospinningu. Při jeho využití se z lázně s rozpuštěným polymerem prostřednictvím elektrostatického pole vytahují velmi tenká vlákna, která se nabalují na projíždějící textilii.

Tato technologie je základem i pro roušky s nanokompozitem s filtrační účinností FFP2, které nabízí společnosti Nafigo. Ty představují zdravotnický prostředek certifikovaný podle evropské normy EN 14683 se zabudovanými ionty stříbra, který účinně filtruje 99 procent částic včetně virů a bakterií.

Každá z roušek sestává z pěti vrstev tkaných a netkaných textilních materiálů. Vnější vrstvu tvoří dobře prodyšná, rychleschnoucí a nemačkavá polyesterová tkanina, kterou lze potisknout metodou „Space is the limit“, tj. jakýmkoli motivem. Vnitřní filtr roušky je tvořen třívrstvým kompozitem, který je kombinací netkaných textilií obsahujících ionty stříbra a nanovlákenné PVDF membrány.

Vnitřní vrstva je tvořena polyesterovou síťovinou, která odvádí vlhkost a pot z obličeje a také chrání nanovlákenný kompozit před mechanickým poškozením (například vousy).

Přilnavost ke tváři zajišťuje mimo jiné fixační proužek, který je vytvořen z plastu a dvou drátků. Jeho rozměry umožňují fixaci horního okraje roušky pod očima.

Roušky je možné využívat opakovaně. Pro každé další použití je lze dezinfikovat 60–70% roztokem alkoholu ve spreji, v horkovzdušné troubě (10 minut na 65 °C), případně germicidní UV lampou. Tyto pomůcky lze udržovat ručním praním bez přídavku pracích prostředků (po jednom pracím cyklu se snižuje filtrační účinnost cca o jedno procento).

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…