Národní aplaudovalo synovi zlínského lékaře
Nestává se často, aby se zpráva z kulturní rubriky prodrala na titulní stránky celostátních deníků. Na sklonku února se tak stalo – všechny české listy informovaly o premiéře hry Rock’n’roll, které se v pražském Národním divadle osobně zúčastnil její autor Sir Tom Stoppard. Jen málokdo z těch, kdo mu 22. února v Národním divadla vstoje aplaudovali, věděl, že slavný britský dramatik, mimo jiné držitel Oscara za scénář filmu Zamilovaný Shakespeare, přišel v roce 1937 na svět v Baťově nemocnici ve Zlíně jako Tomáš Straussler.
Asi deset let už shromažďuji materiály, které se vážou k historii nemocnice, a při jejich studiu jsem v archivech narazil i na osobní kartu MUDr. Evžena Strausslera, který byl Stoppardovým otcem. Doktor Straussler podle ní do Baťovy nemocnice ve Zlíně nastoupil v roce 1932 a působil zde do roku 1939. Roku 1934 se oženil s Martou Beckovou a narodili se jim dva synové – Petr v roce 1935, Tomáš v červenci 1937.
V archivních materiálech se dochoval i dotazník, který MUDr. Evžen Straussler stejně jako všichni ostatní zlínští lékaři při svém nástupu do nemocnice vyplňoval. Pro zajímavost z něj namátkou uvádím některé otázky: Jaký majetek máte?, Kolik si myslíte, že vyděláte?, Kolik si myslíte, že týdně ušetříte?, Co s ušetřenými penězi provedete? nebo třeba Kdo Vám pověděl o firmě Baťa?
Doktor Straussler se velmi aktivně zapojil do práce, publikoval v českých lékařských časopisech i v Baťově časopise Zlín. V roce 1939 odjel z Československa do filiálky Baťových závodů v Singapuru a vzal s sebou i manželku a oba syny. Tento odjezd v hodině dvanácté (E. Straussler byl židovského původu a odcestovat se mu podařilo 4. dubna, tři týdny po německé okupaci republiky) zorganizoval tehdejší ředitel Baťovy nemocnice MUDr. Bohuslav Albert.
Archivní dokumenty nabízejí i zajímavý pohled na to, jak firma Baťa školila své zaměstnance před cestou do zahraničí. Z protokolu nazvaného „Zapracování MUDr. E. Strausslera před odjezdem do Singapuru“ se dozvídáme, že absolvoval týden v obuvnické škole, týden v gumárenské škole, týden v prodejně obuvi (z toho půl týdne v obchodě na Náměstí práce a půl týdne v pedikúře) a týden jako pomocník osobního referenta na sociálním oddělení. Kolik dnešních lékařů by asi bylo ochotno podobné čtyřtýdenní školení podstoupit…
V Singapuru působil doktor Straussler jako lékař a jeho žena jako ošetřovatelka. Po napadení Singapuru Japonci paní Strausslerová odcestovala do Indie, její muž krátce poté zahynul. V roce 1945 se Marta Strausslerová provdala za majora britské armády Kennetha Stopparda, který oba chlapce adoptoval a vychoval jako typické Angličany.
Stoppardova matka si dlouho dopisovala s MUDr. Emilem Máčelem ze Zlína, který dává systematicky dohromady takřka zapomenutý příběh Baťových Židů, lépe řečeno baťovských židovských lékařů. V roce 1990 píše dr. Máčel Tomu Stoppardovi: „Při studiu archivů jsem narazil na materiály Vašeho pana otce MUDr. Evžena Strausslera.“ Tom Stoppard odpověděl obratem: „Jak zemřel můj otec? Na zemi? Na moři? Nikdo nevěděl. Jak mi bylo řečeno, prostě zmizel.“ Později se dozvěděl, že jeho otec zahynul na moři cestou do Austrálie. Loď, na které se plavil, potopili Japonci v úžině mezi Sumatrou a ostrovem Bangka, když se pokoušela proplout do Austrálie.
V poslední době Tom Stoppard několikrát navštívil i svůj rodný dům ve Zlíně – klasickou baťovskou cihlovou krychličku – a jak napsal v americkém časopise Talk, „byl to nesnesitelně dojemný zážitek, protože jsem nahlédl do matčiny minulosti a na sám začátek její nelehké cesty“. On sám si však z útlého dětství ve Zlíně už nic nepamatuje. „Vyrostl jsem a vše anglické mi zůstalo blízké,“ přiznává Tom Stoppard.
Východ Evropy jej však láká pořád. Ostatně hra Rock’n’roll o procesu se skupinou The Plastic People of the Universe, jejíž děj začíná okupací Československa v roce 1968 a končí v 90. letech koncertem Rolling Stones na pražském Strahově, je toho nejlepším důkazem.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2007, strana B1
Zdroj: