Přeskočit na obsah

Nebudou peníze ani pro traumacentra?

Způsob úhrady traumatologické péče v ČR je nevyhovující a způsobuje nemocnicím, které traumatologická centra (TC) provozují, významné ekonomické ztráty.

Na prohlubující se rozpor mezi zvyšujícími se počty pacientů ošetřených v traumacentrech a růstem nákladů souvisejících se zkvalitňováním poskytnuté péče na jedné straně a jejím prohlubujícím se podfinancováním na straně druhé upozornili 12. prosince novináře doc. MUDr. Leopold Pleva, CSc., předseda České traumatologické společnosti (ČTS), MUDr. Marek Zeman, ředitel FN Královské Vinohrady v Praze, a MUDr. Svatopluk Němeček, MBA, ředitel FN Ostrava. Všichni se shodli na tom, že provozování traumacenter je sice z odborného hlediska nejlepší možností zajištění komplexní péče o nemocné s komplikovanými úrazy, ale kvůli současnému systému financování se zároveň jedná o velmi ztrátovou činnost. Platí přímá úměra, že čím více pacientů centrum ošetří, tím jen prohlubuje svůj finanční deficit.

„Jednání se zdravotními pojišťovnami o proplácení reálných nákladů traumatologických center, tedy o podobném modelu financování, jaký funguje v onkologii, vedeme již více než pět let, leč stále bez výsledku. Návrhy, které pojišťovny předkládají, by nemocnicím více peněz nepřinesly,“ upozorňuje doc. Pleva a dodává: „V této souvislosti je potřeba připomenout, že úrazy jsou hlavní příčinou úmrtí u dětí a osob do 40 let věku a že peníze investované do ošetření těžkých úrazů jsou velmi efektivní, protože často vracejí pacienty do normálního pracovního života.“

V ČR existuje síť 13 traumacenter, přičemž ztráta pouze TC ve FN Královské Vinohrady, největšího z nich, dosáhla v roce 2006 více než 80 milionů korun. Důsledkem jsou prodloužené čekací doby na plánovanou péči a omezení investic. „Pokud by situace zůstala dále neřešena, budeme muset uvažovat o omezení počtu traumatologických lůžek i množství sloužících lékařů a dalšího personálu. Přitom o úspěšnosti poskytované péče u polytraumatizovaných pacientů rozhoduje prvních 30 minut po přijetí do nemocnice,“ říká MUDr. Němeček a přiznává, že nechápe neochotu zdravotních pojišťoven. K nápravě situace by totiž podle ČTS stačilo navýšit finanční prostředky směřující do TC o 500 až 600 milionů korun ročně, což je v porovnání s jinými segmenty zdravotní péče relativně malá suma.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 36/2007, strana B9

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené