Nefrologové z Bulovky jdou naproti pacientům
Dialyzační středisko v areálu pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce se z mnoha důvodů řadí k velmi významným nefrologickým pracovištím na území hlavního města. Známá "dialýza na Bulovce" inovuje a současně se přibližuje svým pacientům. V létě 2009 proto otevřela novou nefrologickou ambulanci v prostorách Polikliniky Proseka od října nabízí pacientům možnost dialyzačního ošetření také v nových prostorách Polikliniky Černý Most.
První kapitoly historie dialyzačního střediska na Bulovce se začaly psát v roce 1993. Na Jižním Městě tehdy prof. MUDr. Válek založil první nestátní hemodialyzační středisko v Praze a 23. září téhož roku zde byla provedena první dialýza. V roce 1997 přesídlilo dialyzační středisko do pavilonu č. 8 v areálu Fakultní nemocnice Na Bulovce. Od založení byla vlastníkem dialyzačního střediska společnost Parallel 50, s.r. o., a to až do roku 2002, kdy se novým majitelem stala společnost RTS-Baxter, která jej provozovala do října následujícího roku.
V roce 2003 bylo začleněno do sítě dialyzačních středisek společnosti EuroCare, přejmenované 1.1.2007 na stávající B. Braun Avitum Bulovka, s. r. o. V současné době poskytuje toto středisko dialyzační péči 110 pacientům s chronickým onemocněním ledvin a je jediným smluvním partnerem zdravotních pojišťoven v obvodu Prahy 8 a 9.
Nefrologie není jen dialýza
Umístění nefrologického pracoviště v prostorách tak rozsáhlého nemocničního areálu, jakým Fakultní nemocnice Na Bulovce bezpochyby je, na ně klade mimořádné nároky, ať již po stránce čistě odborné, medicínské nebo z pohledu personálního zajištění.
Za zcela klíčovou lze pokládat rozsáhlou nefrologickou ambulanci zajišťující odbornou lékařskou péči pro pacienty z celého severovýchodního kvadrantu Prahy a přilehlých obcí. Praktičtí lékaři i specialisté do ní odesílají pacienty k diferenciálně-diagnostickému vyšetření a stanovení příčiny onemocnění ledvin či patologického močového nálezu.
Nefrolog samozřejmě také vysloví doporučení dalšího postupu léčení. Pravidelně je zde sledováno více než 1 500 pacientů s ledvinným onemocněním. Výrazná orientace nefrologů z Bulovky na primární péči a potřeba rozšíření ambulantní kapacity vedly k tomu, že byla v létě letošního roku otevřena detašovaná nefrologická ambulance na Poliklinice Prosek.
Dalším velmi významným úkolem lékařů dialyzačního střediska je poskytování konsiliární služby pro lůžková oddělení fakultní nemocnice a zajištění 24hodinového nefrologického servisu pro pacienty s akutním selháním ledvin. Podílí se rovněž na postgraduálním vzdělávání lékařů FN Na Bulovce.
Bez kvalitní technologie a vody to nejde
Hlavním a zcela nezastupitelným posláním dialyzačního střediska ovšem zůstává poskytování dialyzační péče, tedy péče nahrazující nedostatečnou funkci vlastních ledvin pacienta. Ta může probíhat cestou tzv. peritoneální dialýzy, kdy "čisticí" funkci ledvin přebírá pobřišnice, nebo klasické hemodialýzy. Při ní je pacientova krev zbavována škodlivých odpadních látek mimo jeho vlastní krevní oběh a zpět se vrací již očištěná.
Díky silnému zázemí mateřského nadnárodního koncernu B. Braun, který je zároveň výrobcem dialyzačních přístrojů, se daří velmi rychle zavádět do praxe nejnovější výsledky vývoje a výzkumu na tomto poli. Pacientům se tak dostává skutečně špičkového dialyzačního ošetření, plně odpovídajícího kvalitativním normám ISO 9001:2008 a DIN VDE 753-4 "Správná dialyzační praxe".
Velký význam pro kvalitní léčbu má jakost vody používané při dialýze. Středisko na pražské Bulovce se pyšní jednou z nejmodernějších úpraven vody v České republice a pravidelné kontroly jejích vzorků ukazují, že s převahou splňuje i nejpřísnější evropská kritéria pro kvalitu vody používaná při mimotělním očišťování krve.
Dialyzační středisko pracuje v režimu akutního a chronického provozu. Akutní dialyzační ošetření je přitom možné provádět nejen na dialyzačním středisku, ale také na JIP II. interního oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce, kde je umístěn dialyzační monitor. Tam v případě potřeby dochází nefrologickýtým z dialyzačního střediska ve složení lékař a sestra, která potom zůstává po celou dobu ošetření u pacienta a obsluhuje dialyzační monitor. Takto je zajištěna dialyzační péče i pro pacienty, již nemají stabilizované některé životní funkce nebo jsou v kritickém stavu.
Život s dialýzou není jako před dvaceti lety
Pacient postižený nezvratným selháním ledvin může být trvale léčen výše zmíněnou metodou peritoneální dialýzy. Po nezbytném zaškolení si léčbu provádí sám v prostředí svého domova a na pravidelné kontroly do nefrologické ambulance dochází přibližně jednou měsíčně. Je-li to pro pacienta výhodnější nebo vyžaduje-li to jeho zdravotní stav, zařadí jej lékař do chronického dialyzačního programu přímo ve středisku.
I většina zpočátku skeptických pacientů posléze zjistí, že ani hemodialýza není v dnešní době již tak časově zatěžující a omezující záležitostí. Možnost výběru dnů a denní doby, kdy bude dialýza provedena, dovoluje pacientům jak pokračovat ve svém běžném zaměstnání, tak nalézt čas na svou rodinu, koníčky, záliby.
A nemožné již není ani cestování! Speciální program rekreační nebo také "prázdninové" dialýzy zajišťuje přechodnou péči v jiných střediscích nejen v České a Slovenské republice, ale třeba také v přímořských letoviscích. Naopak dialyzační středisko na Bulovce poskytuje kvalitní a kvalifikovanou léčbu zahraničním turistům, kteří přijeli navštívit Prahu.
Na Bulovce nově, na Černém mostě také
Plánovaná rekonstrukce pavilonu, v němž nyní dialyzační středisko sídlí, si vyžádala, aby za jeden stůl usedl management fakultní nemocnice a společnosti B. Braun Avitum Bulovka a společně se pokusily vzniklou situaci řešit. Díky velmi otevřenému a vstřícnému postoji obou stran se lékaři i pacienti mohou těšit na nové, zrekonstru-
Dokončení na str. B7
ované prostory nefrologického pracoviště, tradičně umístěného ve fakultní nemocnici. Bude i nadále v plném rozsahu poskytovat své služby nejen kmenovým pacientům, ale samozřejmě také nemocnici. Náklady na jeho zbudování plně přebral jeho provozovatel.
Vzhledem k rozlehlosti spádové oblasti dialyzačního střediska vedení společnosti B. Braun Avitum Bulovka navíc přistoupilo k vybudování pobočky dialyzačního střediska Bulovka, a to v prostorách Polikliniky Černý Most, známé také jako tzv. "Parník".
Manažerským slangem řečeno, dojde ke kapacitní optimalizaci provozu. Z pohledu pacienta to znamená, že bude ošetřen v místě, které je blíže jeho bydlišti nebo je pro něj z jiného důvodu výhodné. Setkávat se přitom bude s jemu dobře známým týmem lékařů a sester, protože stávající personál dialyzačního střediska zabezpečí provoz v obou lokalitách, což je naprosto podstatné. Každý pacient léčený klasickou hemodialýzou navštíví totiž "to své" dialyzační středisko průměrně třikrát týdně. Lékaři, sestřičky i všichni ostatní zaměstnanci pro něj tak vlastně představují druhou rodinu.
Zdroj: Medical Tribune