Přeskočit na obsah

Neměli bychom zapomínat na lidský rozměr jednání

Co vás přivedlo na lékařskou fakultu a posléze k nefrologii?
Od dětství jsem se chtěla vzdělávat, ale poměrně dlouho jsem neměla vyhraněné představy týkající se mého dalšího zaměření. Při rozhodování, na kterou vysokou školu bych měla jít, mě ovlivnil jednak můj otec, venkovský praktický lékař, díky kterému jsem se seznámila s medicínou v terénu, jednak semináře na lékařské fakultě v Hradci Králové, na které jsem dojížděla o sobotách při studiu na gymnáziu v Přelouči. Skupina pedagogů z tamní lékařské a farmaceutické fakulty pořádala v té době víkendové semináře pro žáky gymnázií se zájmem o studium medicíny. Na těchto setkáních jsem se měla možnost seznámit se základy anatomie, histologie, fyziologie a dalších oborů. Od začátku studia jsem věděla, že mě zajímají hlavně interní obory, ale k nefro-logii jsem se dostala spíše náhodou. Protože jsem si chtěla při studiu trochu přivydělat, začala jsem pracovat na Interním oddělení Strahov jako tzv. studentská vědecká síla a zároveň ošetřovatelka. Shodou okolností jsem v té době bydlela na strahovských kolejích, proto jsem trávila na zdejším oddělení mnoho času. Mohla jsem se tak dokonale seznámit s místním prostředím a také s nefrologií jako takovou. Z toho důvodu jsem po promoci na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze v roce 1980 uvítala nabídku profesora Válka a nastoupila zde jako lékařka. O devět let později jsem se stala vedoucí zdejšího dialyzačního oddělení a od roku 1997 přednostkou Interního oddělení Strahov.
Vaše profesionální kariéra je úzce spjata právě s Interním oddělením Strahov. Můžete je našim čtenářům trochu přiblížit?
Interna na Strahově v minulosti byla a stále ještě je v mnoha směrech jedinečná. Nachází se zde jedna z největších dialyzačních jednotek u nás, která má přímé napojení na lůžkové oddělení poskytující zázemí jak pro léčbu akutních stavů, tak i pro následnou péči. Díky tomu, že stejný tým specialistů se stará o pacienty na ambulanci, poté při dialýze, a když je potřeba, také při hospitalizaci, je zachována dokonalá kontinuita péče o tyto nemocné. Tým lékařů a sester je navíc rozšířen o klinického psychologa, klinického inženýra, dietní sestru a rehabilitační pracovníky. Zásluhou vedení tohoto pracoviště a také díky svému propojení s 1. lékařskou fakultou UK v Praze byla interna na Strahově vždy na špici české nefrologie v oblasti dialýzy. Zdejší lékaři se trvale aktivně zapojovali do dění nejen na domácím, ale i na zahraničním odborném fóru a díky těmto aktivitám měli možnost zavádět do klinické praxe nejnovější vědecké poznatky. Mnoho dialyzačních pracovníků v ČR, včetně vedoucích lékařů a staničních sester, bylo školeno právě na Strahově a stále se zdejšími pracovníky udržují živý osobní kontakt.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 1/2005, strana 10

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené