Přeskočit na obsah

Nemocnice řeší s pacienty i zajištění další péče po propuštění

Nemocnice předávají pacienty, kteří se po propuštění bez další péče neobejdou, do LDN, rehabilitačních ústavů, lázní či hospiců. Už během hospitalizace řeší sociální pracovníci s pacienty a jejich rodinami vhodné umístění, včetně sociálních otázek a možnosti příspěvku od státu.

Pacientům propuštěným domů, kteří potřebují další odbornou pomoc, poskytují služby agentury domácí péče a specializované agentury. O možnostech této péče informují nemocnice na svých webech a v tištěných materiálech. Nemocnice spolupracují při zajištění další pomoci s nadacemi, například nadací Dobrý anděl či Nadací Taťány Kuchařové – Krása pomoci.

Po propuštění z nemocnice může pro pacienty a jejich rodiny nastat problém s úhradou služeb. Zdravotní péči jim hradí pojišťovny, sociální služby si klienti hradí sami, mohou využít příspěvku na péči. Dlouhodobě je problém s úhradou hospicové péče, pojišťovny ji hradí jen kamenným hospicům. Domácí hospice jsou závislé na darech. V pilotním projektu VZP ověřuje náklady a přínosy domácí hospicové péče v porovnání s péčí v kamenných hospicích a nemocnicích. Standardy péče připravila Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče. Hospicová péče se má řešit chystanou novelou, v plánu je i samostatný zákon.

Připravovaná novela má také umožnit vznik ošetřovatelských domů se zdravotní a sociální péčí. V ošetřovatelském domě by měl klient ošetření, rehabilitaci i paliativní péči. Dům by musel mít registraci k poskytování sociálních služeb. Pokud by získal oprávnění k poskytování zdravotních služeb, mohl by se ucházet o smlouvu s pojišťovnou. Ministerstvo práce a sociálních věcí předpokládá, že za první rok po zavedení zákona by se mohlo registrovat tisíc lůžek v ošetřovatelských domech. Ze zdravotního pojištění by šlo na ošetřování cca 200 milionů korun.

Více k tématu na straně A2, B2, B3

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené