Přeskočit na obsah

Není akné jako akné

Podle malé, nedávno zveřejněné studie nesouvisí akné u dospělých žen s konkrétním podtypem Cutibacterium acnes. Výsledky podporují názor, že akné u dospělých žen by mělo být léčeno jinak než klasické akné u dospívající populace.


Od roku 2014 do roku 2017 vědci shromažďovali vzorky kůže zánětlivých lézí u žen s akné. Srovnávali charakteristiky C. acnes, včetně fylotypu, klonálního komplexu, schématu typizace sekvencí s jedním lokusem a profilu rezistence. Celkem 51 vzorků od dospělých žen srovnávali s 31 vzorky od dospívajících. Podle výsledků zveřejněných v září 2019 v časopise Journal of the American Academy of Dermatology (JAAD) autoři zjistili, že ve srovnání s akné u dospívajících neměly dospělé ženy vyšší frekvenci fylotypů, klonálních komplexů nebo schémat typizace sekvencí s jedním lokusem.

Výsledky byly podobné, když vědci omezili srovnání na dospívající ženy ve srovnání s dospělými ženami, stejně jako když srovnávali teenagery se ženami staršími 25 let. Fylotyp IA1 C. acnes byl převládajícím fylotypem spojeným s akné u dospělých žen a adolescentů a rezistence na C. acnes byla mezi oběma skupinami podobná.

Podle autorů jde o první studii naznačující, že neexistuje souvislost mezi akné u dospělých žen a specifickým subtypem C. acnes. Ve hře jsou zde podle dr. Emmy M. Graberové z Dermatologického institutu v Bostonu spíše hormonální než bakteriální složky. „Dospělé ženy mají často hormonální typ akné, které neodpovídá na léčbu antibiotiky tak dobře jako klasické akné u dospívajících. Toto akné má na obličeji i jiný tvar a pacienti mají i odlišnou historii, jak dochází k jeho vzplanutí. Přesto je k němu stále přistupováno jako k bakteriálnímu akné,“ říká dr. Graberová, podle níž je pro ženské akné typická doba vzplanutí v období menstruace. Jak uvádí, na tento typ hormonálního akné zatím není lék a zdá se, že v určitém věku akné samo u dospělých žen odezní, obtížné je však určit kdy.

Ve výzkumu je v současné době lokální spironolaktonová látka, která se chová podobně jako perorální spironolakton. V srpnu 2019 společnost Cassiopea SpA oznámila, že předložila FDA žádost o schválení nového léčiva – krému, topického inhibitoru androgenového receptoru pro léčbu akné.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Nejen ukolébavky

7. 12. 2021

Na svět ročně přichází asi 15 milionů předčasně narozených dětí. Různou, někdy dlouhou dobu žijí na novorozeneckých jednotkách intenzivní péče.…

Krátce

7. 12. 2021

Co je nového u nealkoholické steatohepatitidy? Vzhledem k rostoucímu významu nealkoholického ztukovatění jater (NAFLD) a jeho zánětlivých projevů …

Dum spiro, spero…

7. 12. 2021

Jeden kongres, jedno sympozium, ale hned dvě témata – jednak CHOPN, jednak deprese. To, co je spojuje, jsou třeba smutná čísla ze statistik. Podle…