Přeskočit na obsah

Není lékařů pro politiku škoda? (2)

Ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky, které proběhnou 17. a 18. října, kandiduje celkem 29 lékařů. V některých obvodech jdou do voleb kolega proti kolegovi. V našich předvolebních diskusních fórech se zaměřujeme právě na střety názorů lékařů konkurujících si v jednom regionu. V MT č. 25/2008 jsme tento anketní miniseriál zahájili odpověďmi tří kandidátů volebního obvodu č. 45 – Hradec Králové, dnes pokračujeme obvodem č. 27 – Praha 1, kde voliči mohou také rozhodovat mezi třemi kandidáty s titulem MUDr. Všem jsme položili stejnou trojici otázek jako hradeckým kandidátům:

1. Co soudíte o názoru, že lékař je společnosti užitečnější v medicíně, než když své síly a potenciál „utápí“ v politice?

 2. V čem jako senátor můžete prospět českému zdravotnictví?

 3. V čem jako senátor hodláte prospět svým přímým voličům, tedy občanům svého volebního obvodu?

Prof. MUDr. Pavel Klener, DrSc.,

internista, onkolog, hematolog, po listopadu 1989 první nekomunistický ministr zdravotnictví, bývalý ředitel ÚHKT a přednosta 1. interní kliniky 1. LF UK a VFN Praha,

kandidát KDU-ČSL, bez politické příslušnosti.

1. Lékař může plnit své profesní povinnosti, aniž by se v politice „utápěl“. V letech 1990 až 1992 jsem určitě nezanedbával své lékařské povinnosti a stihl jsem plnit i své úkoly jako parlamentní poslanec. Podílel jsem se na přípravě zákona o vědě a jako svou poslaneckou iniciativu jsem připravil návrh zákona o Akademii věd České republiky. Záleží vždy na racionální organizaci práce.

2. Mohu využít svých znalostí a zkušeností k tomu, abych zabránil pokračování odborně nedostatečně připravené a sociálně necitlivé reformy našeho zdravotnictví, kterou prosazuje současné ministerstvo zdravotnictví. Reforma je žádoucí, ale není možné, aby ve zdravotnictví převládl zájem investorů a obchodníků nad zájmy pacientů a lékařů.

3. I když pravomoci senátora řešit problémy obvodu jsou omezené, budu se snažit k jejich řešení samozřejmě přispět. Na pražské Malé Straně bydlím od roku 1939 a na Praze 2 pracuji jako lékař přes čtyřicet let. Problémy našeho volebního obvodu se mě tedy dotýkají přímo a osobně.

MUDr. Zdeněk Schwarz,

chirurg, traumatolog, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy,

kandidát ODS, bez politické příslušnosti.

1. S tímto názorem nesouhlasím. Stejně tak by se mohlo uvažovat i v případě ostatních kandidátů. Každý z nich má nějaké občanské povolání. Lékař může svým vzděláním, zkušenostmi i praxí výrazně přispět nejen k dobré funkci Senátu, ale i ke kvantitativnímu a kvalitativnímu zlepšení jeho práce, protože je každodenně v úzkém kontaktu s obyčejnými lidmi a zná dobře jejich problémy. Doktor s téměř dvacetiletou praxi v terénu i nemocnici má zkušenost s desetitisíci pacienty – občany a voliči. Pomohl jim, zná jejich problémy a chápe jejich životní postoje. Rozhodně si nemyslím, že by se měl zkušený lékař v Senátu utápět. Naopak může zúročit své zkušenosti z každodenního styku s problémy ulice. Konečně: kdo jiný než lékař by měl v Senátu hájit a řešit oblast zdravotnictví? 

2. Jako senátor chci udělat veliký kus práce a řešit celou řadu problémů, které naše postsocialistické zdravotnictví stále má. Osobně hodlám v případě zvolení do Senátu řešit problémy zejména pražského zdravotnictví, tzn. problematiku zdravotnické záchranné služby, návaznost péče (nemocniční na přednemocniční), primární péči, pohotovostní péči, spádovost zdravotnických zařízení, organizaci zdravotnictví, jeho krizovou připravenost, bezpečnost, dostatečné finanční zajištění atd. Ale také budu hájit práva a zájmy zdravotníků, jejichž společenské postavení dnes neodpovídá významu jejich práce a často už ani potřebám života. Nelíbí se mi, jak jsou nyní zdravotníci rozhádaní a z pozice politiků ponížení. V Senátu proto hodlám zvýšit jejich společenskou prestiž. Chci také zabránit exodu zdravotnických pracovníků do zahraničí a zvýšit zájem o práci v české medicíně obecně.

3. Jsem připraven soustředit se zejména na řešení problémů pražského zdravotnictví, ale i obecné problémy českého zdravotnictví s akcentem na samotné zdravotníky. Dále mě trápí nízký komfort bydlení v Praze, je potřeba zvýšit kvalitu života v metropoli. Je třeba komplexně zlepšit infrastrukturu, zvýšit bezpečnost na ulicích a vyřešit problematiku parkování v centru města. Velkým tématem mé kampaně je zvýšení společenské odpovědnosti firem, které v centru podnikají a zatím své zisky Praze dostatečně nevracejí. Chci zabránit odlivu lidí z centra města a umožnit jim návrat do oblasti, kde budou chtít žít a pracovat. Se zdravotnictvím souvisí i problematika negativních vlivů společnosti, tj. oblast bezdomovectví, drogové problematiky, herních automatů, heren a prostituce.

MUDr. Martin Jan Stránský, MD, FACP,

neurolog, přednosta Polikliniky na Národní, Praha, vydavatel časopisu Přítomnost,

kandidát za Věci veřejné, bez politické příslušnosti.

1. Lékař může být užitečný v medicíně i v politice. V obou případech záleží na jeho schopnostech. Co se týče politiky, silně to souvisí s jeho ostatními zkušenostmi a aktivitami mimo medicínu, s jeho kontakty a zároveň s jeho schopností vybrat právě ty kauzy, ve kterých může být úspěšný.

Ve svém případě věřím, že moje zkušenosti nejen z medicíny, ale i z občanských a dalších aktivit budou představovat správnou kombinaci. Každopádně jsem přesvědčen, že lékař, který jde do politiky a chová se nadále svědomitě, se může stát dobrým vzorem, jenž může být inspirující i pro jiné lidi.

2. Mám velice široké zkušenosti ze zdravotnictví domácího i mezinárodního. Přednáším v Praze i na Yale University, založil jsem výměnné programy českých lékařů, největší letní program v Evropě pro mezinárodní studenty a jednu z nejstarších soukromých poliklinik v Praze. Pracuji pro americké a britské velvyslanectví a jsem členem Správní rady Nemocnice pod Petřínem. Více než patnáct let působím jako poradce ve zdravotnictví pro různé státní, nestátní i mezinárodní organizace. K současnému zdravotnictví i reformám mám jasně formulované názory a navíc jsem schopen dát dohromady fundované lidi a osobnosti pro úspěšné řešení problémů, které se týkají nás všech.

3. Mluvil jsem s občany z každé části našeho obvodu. Obyvatele Prahy 7 trápí nepořádek na ulicích a stavba tunelů pod Letnou. Prahu 1, 2 i 7 trápí nefunkční systém placeného parkování. Tróju trápí plánovaná čistička a parkování kolem ZOO. Společným problémem celého obvodu je přístup radnic k občanům a netransparentní rozhodování, zvláště co se týče veřejných zakázek a privatizace bytů, u které je motivace jednotlivých radních často na pováženou. Toto jsou právě ty základní body, na které se budu soustředit.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené