Přeskočit na obsah

Nepotvrzené souvislosti mezi glarginem a malignitami

Inzulin glargin je dlouhodobě působící inzulinový analog určený k léčbě dospělých, dospívajících a dětí starších šesti let s diabetem, kteří vyžadují léčbu inzulinem.

V Evropské unii je léčivo registrováno pod obchodními názvy Lantus a Optisulin. EMEA hodnotila čtyři studie (viz www.diabetologia‑journal. org), v nichž je na základě údajů z pacientských registrů sledován možný vztah mezi inzulinovými analogy, zejména inzulinem glargin, a rizikem karcinomu. Výsledky těchto čtyř studií byly označeny jako rozporuplné.

Ve dvou z nich (Scottish Diabetes Research Network Epidemiology Group a Jonasson a kol.) byla zjištěna souvislost s karcinomem prsu ve skupině pacientů užívajících inzulin glargin v monoterapii.

Nebyla však prokázána souvislost u další skupiny pacientů užívajících inzulin glargin spolu s jinými typy inzulinů. Souvislost s jinými typy karcinomů nebyla zjištěna. V těchto dvou studiích nebyl hodnocen vztah k velikosti dávky. Třetí studie (Hemkens a kol.) zjistila vztah mezi užíváním inzulinu glargin a malignitami v závislosti na dávce. Informace o typech nádorových onemocnění zjištěných v této studii však nejsou dostupné. Ve čtvrté studii (Currie a kol.) se nezjistil vztah mezi vznikem tumoru (karcinomu prsu, kolorektálního karcinomu, karcinomu pankreatu nebo prostaty) a užíváním inzulinu glargin nebo jakéhokoli jiného inzulinu.

„Na základě v současné době dostupných údajů nemůže být vztah mezi inzulinem glargin a karcinomem potvrzen ani vyloučen. Vzhledem k nejasnému podezření na možné riziko budou výše uvedené čtyři studie ještě dále podrobně hodnoceny,“ tlumočí SÚKL na svých webových stránkách stanovisko EMEA. Ta dále požádala držitele rozhodnutí o registraci těchto léčivých přípravků o vysvětlení uvedeného bezpečnostního signálu. Výbor pro humánní léčivé přípravky (Committee for Medicinal

Products for Human Use – CHMP) provede v nejbližší době detailní přehodnocení výsledků studií a dalších dostupných údajů, včetně vyhodnocení faktorů, jako jsou závislost na dávce, relativně krátké trvání studií či přítomnost rizikových faktorů karcinomu prsu a ostatních tumorů (např. věk, body‑mass index – BMI, menopauza či socioekonomický stav). Jeho výsledek bude zveřejněn. EMEA ani SÚKL zatím nedoporučují, aby pacienti měnili svou dosavadní léčbu, s tím, že inzulin glargin má být i nadále používán jako dosud.

EASD doporučuje provedení dalších studií

Také European Association for the Study of Diabetes (EASD) vyjádřila na svých stránkách jasné stanovisko o nezbytnosti dalších studií, které by prokázaly nebo vyvrátily možný vztah mezi glarginem a zvýšeným rizikem rozvoje nádorového onemocnění.

Prof. Edwin Gale, editor časopisu Diabetologia, a prof. Ulf Smith, prezident EASD, si uvědomují význam těchto zjištění, ale do jejich potvrzení dalšími studiemi nedoporučují změnu terapie, pokud si to pacienti explicitně nepřejí. Zdůrazňují, že všechny studie mají svá omezení, navíc ve skotské (Scottish Diabetes Research Network Epidemiology Group) bylo zvýšení rizika nesignifikantní a britská (Currie a kol.) zvýšení rizika neprokázala. Ve švédské studii (Jonasson a kol.), která souvislost prokázala, ani v práci skotských autorů nebyl zařazen statisticky významný počet pacientů, takže výsledky mohly být dány náhodně. Kategoricky říkají, že glargin a jiné inzuliny nezpůsobují nádorová onemocnění, ale tyto studie ukázaly na možnost, že by glargin mohl zapříčinit bujení stávajících nádorových buněk. „Nejlepší cestou kupředu je analýza dat v lépe propracované studii na základě nejlépe přístupných databází. EASD a sanofi‑aventis se zaručují, že tyto analýzy provedou za účelem potvrzení výsledků dřívějších studií nebo, doufejme, jejich vyloučení,“ říkají prof. Gale a prof. Smith. Do doby, než budou známy výsledky dalších studií, doporučuje EASD pacientům terapii neměnit.

Stanovisko České diabetologické společnosti ČLS JEP(ČDS) k této problematice se naopak od předchozích „vyvážených a politicky korektních“ názorů liší. Výbor ČDS na svých webových stránkách (www.diab.cz) přímo „vyzývá všechny členy České diabetologické společnosti a všechny lékaře, kteří se věnují léčbě diabetu, aby zabránili panice, jež by mohla vzniknout mezi pacienty. Současně odsuzuje všechny pokusy zneužít uvedených informací k interpretaci vymykající se skutečnému obsahu publikovaných prací jako neetické, a zejména jako činnost, která není založena na jasném vědeckém důkazu.“

Reakce výrobců inzulinových analog

Společnost sanofi‑aventis, výrobce inzulinu glargin, na svých stránkách promptně uveřejnila stanovisko, v němž se jednoznačně staví na obranu svého přípravku. „Na základě dlouhodobých klinických zkušeností u více než 70 000 pacientů a výsledků postmarketingových studií si sanofi‑aventis jednoznačně stojí za bezpečností inzulinu glargin,“ říká Jean‑Pierre Lehner, M.D., Chief Medical Officer. „Domníváme se, že výsledky získané na základě dat z pacientských registrů nejsou směrodatné.“

K situaci se vyjádřila i společnost Novo Nordisk, která vydala prohlášení o bezpečnosti svých přípravků Levemir, NovoRapid a NovoMix/NovoLog Mix 70/30. V rámci všech fází mnoha klinických studií všechny tyto přípravky společnost Novo Nordisk testuje a dbá, aby poměr vazby inzulinového analoga na IGF‑1 receptory byl stejný nebo lepší, než je tomu u humánních inzulinů.

Doposud nebyly hlášeny žádné případy nádorových onemocnění s jasnou souvislostí s užíváním jednoho z inzulinových přípravků společnosti. Bezpečnostní profil inzulinu aspartát, který je součástí přípravků NovoRapid/Novo‑ Log a NovoMix/NovoLog Mix 70/30, je in vitro shodný s humánním inzulinem z hlediska vazby na receptory buněčného růstu. Levemir má dle studií relativní afinitu k IGF‑1 receptorům stejnou nebo lehce nižší než k inzulinovým receptorům.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené