Přeskočit na obsah

Neříkejme postižení, ale občané se speciálními potřebami

Na tuto otázku – a také na řadu dalších – hledali odpověď účastníci panelové diskuse, která na pražském Výstavišti symbolicky spojila témata dvou souběžně probíhajících výstav: Pragomedica a Non-Handicap.
Předsedkyně Krajské rady zdravotně postižených ing. Jana Hrdá v diskusi upozornila, že nemocnice většinou nejsou na příjem pacientů se speciálními potřebami připraveny. A to ani technicky, ani personálně. Zdravotničtí pracovníci jsou sice vysoce erudovaní ve svém oboru, ale pravidla komunikace s touto skupinou pacientů ani specifika ošetřovatelské péče zpravidla neovládají. Krajské rady proto navrhují, aby v nemocnicích vznikla při odděleních zvláštní lůžka vybavená pro příjem pacientů se speci- fickými potřebami a aby k těmto lůžkům byl k dispozici jak kvalifikovaný ošetřovatelský personál, tak odpovídající zázemí umožňující spolu s nemocným přijmout i jeho asistenta, je-li to třeba.
Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze MUDr. Pavel Horák, CSc., poukázal na ekonomickou náročnost takového opatření, zejména v době, kdy podle jeho slov nemocnice jsou tak trochu ve stavu válečného hospodaření, nejvíce prostředků vydávají na primární péči a platy zaměstnancům a teprve to, co zbude (pokud něco zbude), mohou použít na realizaci dalších záměrů.
...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 8/2005, strana 18

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené