Nevzdáváme život ani po orgánové transplantaci
Je samozřejmé, že podobná organizace na světové, evropské či lokální úrovni by nemohla existovat bez podpory lékařů, specialistů v různých oborech medicíny, ale ani bez bezejmenných dárců orgánů, díky nimž jsme schopni nejen žít, ale také se věnovat své práci a svým koníčkům (já sám jsem po páté kombinované transplantaci ledviny a jater). Proto jsou také naším krédem dvě myšlenky vyjadřující náš vztah k dárcům – „dar života“ a „neberte si své orgány do nebe, nebesa dobře vědí, že je potřebujeme zde na zemi“.
Český tým transplantovaných navazuje i na předchozí sportovní aktivity svých členů, jež se realizovaly pod hlavičkami různých organizací s odlišným zaměřením. Protože mnoho českých pacientů s transplantovanými orgány se již od roku 1991 pravidelně zúčastňuje světových her transplantovaných, byla prvním samostatným vystoupením ČTT účast právě na této akci. Přímo na polárním kruhu, ve finském Rovaniemi, se náš sedmičlenný tým zúčastnil 6. zimních světových her transplantovaných, a v konkurenci 260 stejně postižených sportovců z dvaceti zemí světa v týdenním zápolení vybojoval celkem šest medailí – dvě zlaté (za snowboard a curling) a čtyři bronzové (štafeta na 5 000 m, obří slalom, běh na 3 km a biatlon).
Další akcí, které by se ČTT rád zúčastnil, jsou 5. evropské hry transplantovaných a dialyzovaných v německém Würzburgu, jež se budou konat na začátku září tohoto roku.
Dovoluji si při této příležitosti požádat všechny potenciální sponzory o přízeň našemu sdružení. Myslím, že účastí na zmiňovaných akcích reprezentujeme nejen svou vůli k plnohodnotnému a kvalitnímu životu, ale i schopnosti a dovednosti českých lékařů a úspěšnost české transplantologie a celého českého zdravotnictví.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 12/2008, strana B6
Zdroj: