Nikotinová substituční terapie ochrání plod
Skupina dánských investigátorů konzultovala celkem 87 032 žen mezi 12. a 16. týdnem gestace, čímž přispěla ke sběru dat dánského národního programu Danish National Birth
Cohort. Účastnice tohoto programu byly dotazovány na své kuřácké návyky a zda vyuužívají substituční terapii (nikotinová žvýkačka, nikotinová náplast nebo inhalátory). Všechny gravidity byly sledovány až do doby porodu.
V populaci kuřaček a nekuřaček činila incidence porodů mrtvého plodu po 20. týdnu gestace 5,7 na 1 000 žen (podobně jako v USA). Porovnáme-li tuto incidenci u populace kuřaček a nekuřaček, u první skupiny činilo hazard ratio 1,45 (CI = 1,1–1,8). Uživatelky nikotinové substituční terapie, které se zdržely kouření během gravidity, vykázaly hazard ratio 0,67, a pokud se tyto pacientky kouření nezdržely v průběhu gestace, hazard ratio činilo 0,83. Ani v jednom případě se nejednalo o statisticky signifikantní hodnoty.
Komentář
Již v minulosti bylo podezření, že fetální anomálie by se mohly častěji výskytovat u uživatelek nikotinové substituční terapie, což nastoluje otázku, zda tento typ terapie může mít více negativní vliv než samotné kouření.
Dánští investigátoři se rozhodli vyhodnotit pouze incidenci porodů mrtvých plodů a zjistili, že aplikace nikotinové substituční terapie redukovala celkově výskyt porodů mrtvých plodů ve srovnání se skupinou kuřaček, a to na hodnotu, jež se v podstatě nelišila od incidence porodů mrtvých plodů v souboru nekuřaček. „Tato studie měla pro dánskou populaci značný význam, neboť zde k mému překvapení kouří každá pátá gravidní žena a dvě procenta žen z celkové populace gravidních využívají některou z forem nikotinové aubstituční terapie,“ sdělil ve svém komentáři John C. Hobbins, profesor porodnictví na Health Sciences Center při University of Colorado v Denveru.
Experimentální studie a randomizovaná studie již naznačily, že kuřačkám, které využívají nikotinové náplasti v rámci substituční terapie, se rodí větší potomci, a to pravděpodobně proto, že aplikace substituční terapie vedla k redukci množství vykouřených cigaret. Četné jiné studie prokázaly, že u dětí kouřících matek existuje vyšší riziko nízké porodní hmotnosti a fetální restrikce růstu s vyšší mírou neonatální morbidity. „Je samozřejmé, že v případě všech těchto studií musíme počítat i se zkreslujícími variabilními faktory, ale bylo by pošetilé nadále zastávat názor, že kouření cigaret je neškodné a netoxické pro vývoj plodu. Vše, co dokáže redukovat množství cigaret, by mělo vykázat benefit,“ poznamenal Hobbins.
Dánská studie podle něj ukazuje, že nikotinová substituční terapie redukuje u kuřaček incidenci intrauterinní demise. Realizace tohoto typu terapie redukuje možnost vzniku teratogenních efektů a podle výsledků této studie nedochází ani ke zvýšení incidence porodů mrtvých plodů u pacientek užívajících substituční terapii ve srovnání s nekuřačkami.
Zdroj: