Nivolumab je hrazen pro pacienty s pokročilým melanomem
Přípravek Opdivo (nivolumab) získal rozhodnutím SÚKL úhradu pro léčbu pacientů s pokročilým melanomem bez ohledu na status mutace BRAF. Jde o první inhibitor receptoru PD‑1, který je v ČR od 1. ledna 2017 hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
„Úhrada je přelomové rozhodnutí pro české pacienty, díky němuž mají přístup k inovativní imunoonkologické léčbě pokročilého melanomu. Zároveň usilujeme o rozšíření úhrady i pro ostatní schválené indikace, jako je karcinom plic, renální karcinom a Hodgkinův lymfom,“ sdělila MT Karin Bacmaňáková, ředitelka společnosti Bristol‑Myers Squibb pro Českou republiku.
Nivolumab je v monoterapii hrazen k léčbě lokálně pokročilého neresekovatelného či metastatického melanomu u dospělých pacientů, kteří dosud nebyli léčeni systémovou protinádorovou léčbou pro inoperabilní, pokročilé či metastatické onemocnění. Léčba je hrazena do potvrzení progrese onemocnění. Jedná se o první inhibitor imunitní kontrolní reakce PD‑1, který v roce 2014 schválil americký FDA a v roce 2015 v rámci zrychleného posouzení také Evropská komise. Jde o plně humánní protilátku IgG4, která selektivně blokuje interakci mezi inhibitorem PD‑1 a jeho ligandy PD‑L1/PD‑L2 a obnovuje tak účinnou protinádorovou imunitní odpověď. Imunoterapie nivolumabem je zkoumána u více než dvaceti různých nádorových onemocnění, klinické studie probíhají také v České republice. V současné době je v EU schválen k léčbě pokročilého melanomu, nemalobuněčného karcinomu plic, renálního karcinomu a klasického Hodgkinova lymfomu.
Loni bylo v ČR nově diagnostikováno 2 200 pacientů s melanomem, 350 pacientů zemřelo. Incidence melanomu stoupla mezi roky 2003 až 2013 o 4,4 procenta ročně u mužů a o 2,9 procenta u žen.
Zdroj: