Nová antidekubitní matrace nabízí profesionální péči
Také českým pacientům mohou nyní zdravotníci poskytnout novou aktivní matraci Virtuoso, která představuje zajímavou kombinaci funkčních vlastností, přináší nová řešení, a řadí se tak ke špičce aktivních antidekubitních matrací. Je určena pro akutní nebo dlouhodobě ležící pacienty, umožňuje efektivní prevenci dekubitů a zároveň významně napomáhá při jejich léčbě.
Důležitá je především nová konstrukce, která eliminuje slabiny dosavadních aktivních matrací. Pracuje samozřejmě na principu „odstranění tlaku“, kdy se jednotlivé komory matrace střídavě vyfukují a nafukují, takže dochází k odlehčení různých částí těla a lepšímu prokrvení. Má však modulární systém respektující reálné požadavky klientů v klinickém prostředí: je tvořena ze dvou vrstev a každá z nich má jiné složení komor neboli cel. Jednotlivé cely jsou navíc propojeny do několika modulů (skupin), takže výsledkem je optimální ochrana pacienta, který ani při dlouhodobém pobytu na lůžku nezapadá a nesklouzává mezi komory. Matrace splňuje antidekubitní účinky, ale zároveň chrání pacienta před pádem. Kromě toho konstrukce dovoluje matraci kopírovat ložnou plochu, což znamená, že lůžko lze i s aktivní antidekubitní matrací libovolně polohovat. Dosavadní modely matrací to často znemožňovaly.
Na základě klinických studií byla zvolena optimální frekvence střídavého nafukování komor reflektující reakci organismu. Cyklus nafukování různých častí matrace se opakuje po sedmi a půl minutě a je v provozu 24 hodin denně. Stejně tak byl na základě studií zvolen systém tří komor 1 : 3, který lépe než dvoukomorový napodobuje přirozené pohyby lidského těla, takže efektivněji eliminuje dlouhodobé zatížení zejména rizikových partií.
Novinkou je možnost nastavení speciálního režimu, díky němuž může zdravotník snadno vyhodnotit úspěšnost léčby. Kromě terapeutického a statického režimu lze totiž matraci přepnout do režimu hodnoticího. V ten okamžik se nastaví tak, že simuluje vlastnosti běžné pasivní matrace. Během 24hodinového cyklu matrace každé dvě hodiny zvukem upozorní zdravotnický personál, který v případě zhoršení stavu pacienta může opět zapnout režim terapeutický. Tento prvek zabraňuje častým situacím, kdy je klient předčasně přemístěn na matraci nižší úrovně a následně není možné jej vrátit zpět. Zároveň odpadá náročná manipulace s pacientem.
Speciální povrch matrace zamezuje vzniku vlhkosti pod pacientem a maceraci kůže. Potah je voděodolný, ale zároveň paropropustný, navíc brání výskytu a rozmnožování bakterií. Samozřejmostí je bezespárová technologie zamezující pronikání nežádoucích tekutin pod povrch potahu.
Ekonomickou předností je levný servis, takže se zdravotnická zařízení nemusejí obávat finančně náročných oprav. Je možné vyměnit jednotlivé komory nebo moduly, případně spravit porušení speciální záplatou. Matraci vytvořila firma LINET ve spolupráci s dceřinou vývojovou společností PSPT ve Velké Británii.
Zdroj: