Přeskočit na obsah

Nová kapitola dějin patologického ústavu

V roce 1844 nechala postavit pražská německá univerzita na tehdejším Kateřinském plácku svůj patologicko-anatomický ústav, včetně malého domku márnice vjižním cípu zahrady. Budova na rozhraní ulic Kateřinské, U Nemocnice a Benátské v Praze 2 je nedílně spjata s historií všeobecné nemocnice a 1. lékařské fakulty UK v Praze.

Od počátku 50. let 19. století upozorňovalo ředitelství všeobecné nemocnice spolu s přednosty klinik, že její kapacita nestačí rostoucím požadavkům na nová lůžka. Žádali vystěhování patologicko-anatomického ústavu z areálu nemocnice, čímž by se získala další lůžka. Splnění tohoto požadavku stálo na počátku historie budovy, která v těchto dnech slaví 150. výročí své existence a začíná psát novou kapitolu svých dějin.

Budova bývalého patologicko-anatomického ústavu, která jedno a půl století sloužila svému původnímu účelu, prošla během posledního roku náročnou stavební rekonstrukcí, jejímž výsledkem je proměna na vzdělávací centrum zahrnující Ústav dějin lékařství, Ústav vědeckých informací včetně lékařské knihovny a oddělení výpočetní techniky.

V suterénu rekonstruované budovy jsou umístěny převážně depozitáře knižního fondu a půjčovna knih s volným výběrem, dále je zde umístěno technické zázemí a hygienické zázemí pro zaměstnance. V přízemí návštěvníci najdou výukové prostory, posluchárnu, počítačové místnosti, centrální šatnu a pracovny Ústavu dějin lékařství. V prvním patřejsou umístěny studovny a pracovny Ústavu vědeckých informací včetně bibliografického a didaktického oddělení.

Depozitáře knižního fondu obsahují mimo jiné i vzácné tisky ze 17. a 18. století, které při slavnostním otevření obdivovala i ministryně školství PhDr. Miroslava Kopicová (na snímku) v doprovodu děkana 1. LF UK v Praze prof. MUDr.Tomáše Zimy, DrSc.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené