Přeskočit na obsah

Nová onkologická databáze na ASCO 2020

I největší onkologický kongres ASCO (American Society of Clinical Oncology), který reprezentuje přes 45 000 onkologů, letos poprvé od roku 1964, proběhl virtuálně. Na jeho začátku bylo oznámeno spuštění nové platformy CancerLinQ Discovery, která má de‑identifikovat data pro odborníky na poli výzkumu onkologických onemocnění.

Tato platforma nabízí vědcům snadno použitelnou samoobslužnou nabídku dat o léčbě zhoubných onemocnění v reálném světě, která jsou k dispozici. Prostřednictvím CancerLinQ Discovery mají odborníci přístup k de‑identifikovaným datům o různých typech malignit čerpaných z jednoho z největších a nejrozmanitějších datových souborů v onkologii. Díky 1,5 milionu záznamů o těchto nemocech, kterých zároveň neustále přibývá, může být soubor dat CancerLinQ Discovery studován za účelem odhalení dosud „neviditelných“ vzorců charakteristik a výsledků jednotlivých pacientů s cílem najít možnosti ke zlepšení kvality péče.

„CancerLinQ je veden vizí získávání důležitých dat od každého pacienta s onkologickým onemocněním, nejen od tří procent těch, kteří se účastní klinických hodnocení. S touto novou platformou jsme o krok blíže k tomu, aby se to stalo skutečností. Pomocí CancerLinQ Discovery mohou vědci snadněji přistupovat ke kolektivním zkušenostem pacientů a onkologů po celé zemi a získávat poznatky z bezkonkurenčního souboru reálných informací,“ řekl generální ředitel společnosti CancerLinQ Cory Wiegert.

Nová platforma pro výzkum CancerLinQ Discovery Research umožňuje vědcům přístup k uživatelsky přívětivému zobrazení dostupných datových sad, kdy při spuštění portál nabízí data pro pět oblastí onemocnění: karcinom prsu, plic, vaječníků a prostaty, jakož i chronickou lymfocytární leukémii/lymfocytární lymfom, přičemž se plánuje spuštění několika dalších datových souborů v průběhu roku.

Platforma je již využívána hlavními onkologickými centry, vládními agenturami a dalšími institucemi k informování o péči o pacienty a generování nových hypotéz pro klinický výzkum. Na výroční kongres ASCO 2020 bylo přijato 11 abstrakt, která byla dokončena s využitím údajů CancerLinQ Discovery. Cílem nové platformy je urychlit výzkum a usnadnit přístup k informacím Cancer‑ LinQ pro celou onkologickou výzkumnou komunitu.

„Práce s daty CancerLinQ Discovery a uvolnění jejího potenciálu je neuvěřitelně vzrušující. S tímto novým zdrojem dat máme jedinečnou příležitost klást i otázky, na které jsme se nikdy předtím neptali,“ uvedla Gabrielle Rocque, odborná asistentka medicíny v O’Neal Comprehensive Cancer Center na University of Alabama v Birminghamu, která používá CancerLinQ Discovery od roku 2018.

Kromě toho nyní členové ASCO a zaměstnanci CancerLinQ používají CancerLinQ Discovery k vývoji a publikování řady analýz, z nichž má prospěch širší komunita zabývající se problematikou malignit. Například v současné době se zde shromažďují data o infekci COVID‑19, a budou zde tedy de‑identifikovaná data a analýzy, jež pomohou onkologické komunitě reagovat na pandemii. CancerLinQ Discovery je k dispozici pro akademické, neziskové, vládní a výzkumné pracovníky předplatného CancerLinQ.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené